Laboratoř Geografických informačních systémů (GIS) a dálkového průzkumu Země (DPZ) byla formálně založena v dubnu 2016 jako součást fakulty, nicméně aplikace geoinformačních technologií v nejrůznějších environmentálních oborech probíhá prakticky již od roku 2007. Laboratoř je spravována Katedrou prostorových věd (dříve Katedrou aplikované geoinformatiky a územního plánování) a výzkumným týmem Spatial Science in Ecology and Environment. Laboratoř se skládá z terénního a mobilního přístrojového vybavení, výpočetní techniky a software, které slouží výuce, výzkumu i praktickým aplikacím. Zabýváme se možnostmi sběru, zpracováním a vyhodnocováním nejrůznějších geodat včetně analyzování jejich kvality a následné využitelnosti pro široké spektrum nejenom environmentálních aplikací.
Faktická laboratoř se nachází v budově FŽP III, místnost VN301.
Sledujte nás!
Vybavení laboratoře se uplatňuje zejména v praktické výuce, kterou ročně absolvuje ca 1800 studentů včetně studentů specializovaného studijního programu Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí (zahájen v akademickém roce 2018/19). Laboratoř významně figuruje i v geoiformaticky zaměřených letních školách (např. SPLIT Remote Sensing Summer School, Letní škola aplikované ekologie) a dalších aktivitách jakou jsou např. projekty Hurá na vysokou!, Noc vědců, Festival vědy, Den vědy, Life Sciences Film Festival, GISDay nebo Dny otevřených dveří fakulty a univerzity.
Laboratoř je součástí celé řady výzkumných projektů financovaných mj. GAČR, TAČR, OP VVV, Norské fondy. Podporujeme též vědecké aktivity mladých výzkumníků v rámci Interní grantové agentury.
Výzkumné uplatnění úzce spojené s řešením bakalářských, diplomových a disertačních prací spadá zejména do oblasti prostorových věd v životním prostředí. Výzkumné projekty spolu s moderním vybavením přispívají k vysoce kvalitním absolventským pracím, kde nejsou výjimkou úspěchy bakalářských a magisterských studentů v meziuniverzitních soutěžích či jejich spoluautorství článků.