FŽP se v srpnu 2021 vrací do pralesů Konžské republiky, kde již druhým rokem spolu se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) monitoruje výskyt divokých zvířat a lidských aktivit.
“Zaměřujeme se na stanovení základních poznatků o složení a stavu populací divokých zvířat v místech, které jsou ještě nezasažené lidskou aktivitou, zejména těžbou dřeva a nerostného bohatství. Jsme tedy v těch nejzazších koutech konžského pralesa, kam se dá dostat jedině na člunu nebo pěšky. I tato místa jsou už ale dnes součástí udělených těžebních koncesí, je tedy jen otázka času, kdy je lidé zpřístupní. Pro WWF zde monitorujeme hlavně zvlášť ohrožené druhy, jako slony pralesní nebo gorily nížinné. Tato data následně poslouží jako základní argument pro podporu zajištění funkčních koridorů mezi chráněnými územími, jako jsou např. národní park Odzala-Kokoua, Minkébé nebo Nki,” uvedl řešitel grantu Tomáš Jůnek z katedry ekologie.
Srpnová cesta povede do oblasti Messok-Dja na hranici s Kamerunem. Vědci se zde zaměří na výzkum salin, lesních palouků, které jsou významným stanovištěm pralesních zvířat. Udržují je zejména sloni, kteří zde hloubí minerální lizy, které využívají i ostatní druhy. Pralesní saliny jsou také místem, kde může potenciálně docházet k ilegálnímu lovu ohrožených zvířat, monitoring tak přímo přispěje k ochranářské strategii v oblasti. V neposlední řadě by saliny mohly mít významný ekoturistický potenciál.
Výzkumnou expedici týmu českých vědců a ochranářů do Konga pod názvem Dzamba Ya Lobi (Prales zítřka) již podruhé financuje Nadační fond Neuron v rámci své podpory české vědy.
Trailer připravovaného filmu o Expedici Neuron Dzamba Ya Lobi je ke zhlédnutí zde: