Washington, D.C. byl od 25. do 29. března dějištěm dvacáté výroční konference pořádané Světovou bankou "Land and Poverty Conference 2019". Leitmotivem letošního ročníku byla podpora inovací. Mezinárodní událost bytostně související s problematikou ochrany životního prostředí nezůstala bez povšimnutí projektového týmu FŽP v zastoupení proděkanky pro rozvoj fakulty Kateřiny Černý Pixové a dlouholetého spolupracovníka Světové banky Michala Lodina. Každoročně se této tematicky největší akce zúčastní na 1500 profesionálů v managementu půdy z vládních, akademických, neziskových a soukromých organizací a firem. Zástupci FŽP se díky tomu mohli osobně setkat a diskutovat environmentální témata s potenciálními partnery přímo ze Světové banky i z mnoha zemí, např. Rwandy, Ugandy, Zambie, Uzbekistánu a dalších.
Mezi hlavní témata konference patřily mimo jiné management půdy a politická ekonomie, expanze měst, využití a ohodnocování půdy, lidská práva i ve vztahu k původní obyvatelům, velkoplošný zábor půdy pro zemědělství a infrastrukturu či využití moderních analytických technik (např. remote sensing) a poskytování dat veřejnosti.
Půda, její využívání, vlastnictví a ochrana je v dlouhodobém hledáčku odborníků z Fakulty životního prostředí, zejména z katedry biotechnických úprav krajiny. Nejprogresivnější týmy napříč ČZU spojuje nově vzniklé Centrum pro půdu, vodu a krajinu. Mimo rámec České republiky se majetkové struktuře půdy a vzniku katastrů v Africe dlouhodobě věnuje Michal Lodin právě v projektech Světové banky. Účastí na konferenci FŽP stvrdila svůj zájem, vizi a ambice při spolupráci s jedním z nejvýznamějších globálních hybatelů na poli ochrany životního prostředí.