Informace o přihlášce ke studiu

Monitorujte s námi kriticky ohroženého motýla okáče metlicovitého

Současný úbytek druhové diverzity a početnosti hmyzu se snad nejvýrazněji projevuje u denních motýlů. Okáč metlicový (Hipparchia semele) byl v minulosti jedním z nejrozšířenějších velkých okáčů na území ČR. Dnes se však řadí mezí kriticky ohrožené druhy. Jedna z posledních početnějších populací okáče metlicového se vyskytuje v Prokopském údolí v Praze.
Mapování okáče metlicového od 27. 6. do 30.9. 2021 v Prokopském údolí a jeho okolí provádí tým ekologie hmyzu FŽP ČZU v Praze (https://www.facebook.com/tymekologiehmyzu) spolu se značením jedinců za účelem zjištění velikosti populace.
Do mapování se můžeš zapojit i ty! Jak můžeš pomoci?

  1. Vyfoť okáče metlicového v Prokopském údolí a jeho okolí. V případě, že najdeš okáče s kódem či bez něj, vyfoť ho! Když má kód zespodu křídel, tak by měl být na snímku čitelný.
  2. Přes aplikaci iNaturalist přidej pozorování s identifikací druhu a jeho přesnou lokaci.
  3. A nebo pošli fotku s GPS polohou a časem pořízení přímo do zprávy na facebookovém profilu skupiny, vědci tě budou zpět kontaktovat s krátkým dotazníkem, který se týká projektu.

Děkujeme za spolupráci!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.