Informace o přihlášce ke studiu

Výsledky hydroklimatického výzkumu v prestižním časopise

Časopis Nature Communications publikoval výzkum hydroklimatických podmínek v Evropě během posledního tisíciletí

Výsledky práce umožní další výzkum fyzikálních mechanismů řídících změny hydroklimatických podmínek a napomůžou při vytváření dlouhodobých plánů v oblasti vodního hospodářství a udržitelného využívání vodních zdrojů. Článek je ke stažení zde.

Y. Markonis, M. Hanel, P. Máca a J. Kyselý z FŽP úzce spolupracovali s prof. E. R. Cookem z Lamont-Doherty Earth Observatory z Columbia University, odborníkem na paleoklimatologii. S využitím rekonstrukce evropského klimatu posledního tisíciletí založené na velkém datasetu letokruhů (tzv. Old World Drought Atlas) zkoumali střídání multidekádních vlhkých a suchých období v kontextu současných hydroklimatických podmínek a jejich komplexní vztahy k vývoji teploty a atmosférické cirkulaci. Ve střední Evropě jsou změny částečně ovlivněny místními podmínkami a celkový posun k vlhčím podmínkách byl v 80. letech přerušen náhlým posunem k suchému klimatu.

Hydroklimatické podmínky zahrnující interakce mezi vodou ve všech jejích formách a atmosférou se v různých časových měřítcích (od měsíců po staletí) výrazně mění. Vzhledem k relativně krátké délce dostupných pozorování je však obtížné činit závěry o jejich vývoji. Posoudit současné hydroklimatické podmínky a jejich vývoj vůči dlouhodobým charakteristikám je proto obtížné. Výzkumníci z Fakulty životního prostředí nyní ukázali, že během posledního století se hydroklimatické podmínky v Evropě výrazně proměnily a dosáhly extrémů v rámci celého tisíciletí. Pozorované změny jsou dvojí: oblasti na severu Evropy dosáhly pluviálních (vlhkých) maxim, zatímco v jižních oblastech jsou zaznamenány extrémně suché podmínky.

Dlouhodobé změny hydroklimatických podmínek v Evropě:

Průměrná standardizovaná hodnota Palmerova indexu závažnosti sucha (scPDSI) ve 30letém časovém měřítku pro Evropu (černá čára) a procento plochy zasažené suchem (oranžově) nebo vlhkými podmínkami (modře).

Empirické hustoty rozdělení 30letého scPDSI pro Evropu (1=sucho, 0=pluviál). Šedé čáry odpovídají různým 30letým obdobím z let 992-1922, zeleně – 1923–1952, světle modře – 1953–1982, tmavě modře – 1983–2012.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.