Hydropedologická laboratoř spravovaná Katedrou vodního hospodářství a environmentálního modelování byla založena v roce 2007 a poskytuje velice dobré zázemí pro řešení vědeckých úkolů. Laboratoř je využívána ke zpracování a vyhodnocení půdních vzorků odebraných v terénu na experimentálních povodích.
Co umíme
|
Co nabízíme
|
Aktuálně řešená problematika
- výzkum vlivu půdních sorbentů (biocharu o různém zrnitostním složení a různé struktuře, nanoželeza, amorfního oxidu manganu) na hydraulické parametry půdy – laboratorní měření nasycené hydraulické vodivosti a retenčních čar na laboratorně připravených a stabilizovaných půdních vzorcích, téma řešeno ve spolupráci s dr. Trakalem (KGEV)
- analýza prostorové a časová variability hydraulických parametrů nivní půdy - řešeno ve spolupráci s dr. Trakalem (KGEV) a dr. Šípkem (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR) - laboratorní a terénní měření nasycené hydraulické vodivosti, laboratorní měření retenčních čar na neporušených vzorcích – pravidelný odběr vzorků ve dvouměsíčním kroku
- měření souvisejících fyzikálních vlastností půdy (pórovitost, vlhkost při odběru a v blízkosti nasycení, objemová hmotnost a zrnitostní rozbory hustoměrnou metodou) na porušených a neporušených vzorcích odebraných při řešení výše uvedených témat
- měření fyzikálních vlastností půdy při řešení tématu Vlivu různých geotextilií na formování odtoku, ve spolupráci s dr. Kalibovou (KBUK)
- měření fyzikálních vlastností půdy při řešení tématu Vyhodnocovací variabilita infiltračních dat měřených na heterogenních podzolových půdách
- laboratorní měření nasycené hydraulické vodivosti a souvisejících půdně-fyzikálních charakteristik na neporušených vzorcích odebraných na podzolových půdách za účelem řešení tématu Porovnaní odlišných metod stanovení nasycené hydraulické vodivosti
Laboratoř je vybavena:
- Soupravou na odběr půdních vzorků v terénu, která se skládá z edelmanových vrtáků s nástavci, rukojetí, hlavicí a vrtacím hrdlem pro odběr vzorků do hloubky 2 m, hlavicí pro přímý odběr vzorků půdy, sadou pedologických válečků o objemu 100 cm2 a dalším speciálním vybavením.
Obr. 1: Souprava na odběr půdních vzorků v terénu.
- Soupravou na měření vlhkosti půdy v terénu i laboratoři (obr. 2) složenou ze sondy TDR data pilot včetně sondy IPH a počítačem PDA se softwarem pro komunikaci a vyhodnocení měřených dat, šesti trubic o délce 1 m a šesti trubic o délce 2 m pro sondu IPH, vrtnou soupravou pro instalaci trubic v terénu do hloubky 2 m s naváděcí hlavicí a kovovými trubicemi o délce 1 m a 2 m, externí inteligentní sondou TRIME s dvěma jehlicemi a dalším příslušenstvím.
Obr. 2: Souprava na měření vlhkosti půd v terénu i v laboratoři.
- Soupravou na zrnitostní rozbor půd, která se skládá ze sady dvanácti sít o průměru 200 mm pro oddělení zrnitostních kategorií od středního průměru zrna 8 mm do 63 mm (obr. 3) a nástěnného pipetovacího zařízení s příslušenstvím r– nádrž, termostat, sedimentační válce a další (obr. 4).
Obr. 3: Sada sít pro zrnitostní rozbor. Obr. 4: Nástěnné pipetovací zařízení.
- Permeametrem pro stanovení nasycené hydraulické vodivosti (obr. 5). Jedná se o zařízení s konstantním spádem, které umožňuje měřit až deset vzorků současně s uzavřenou cirkulací vody. Rozdíl (spád) hladin je měřen pomocí mikrometru se světelnou signalizací dosažení úrovně hladiny.
Obr. 5: Permeametrem pro stanovení
nasycené hydraulické vodivosti.
- Soupravou na stanovení pF křivek (retenčních křivek) odebraných půdních vzorků tvořenou pískovým tankem (obr. 6) umožňující měření vlhkostního potenciálu až do hodnot 10 kPa, písko-kaolinovým tankem (obr. 7) umožňující měření vlhkostního potenciálu až do hodnot 50 kPa a přetlakovými přístroji s kompresorem (obr. 8), které mohou měřit hodnoty vlhkostního potenciálu až do hodnot 1,5 MPa.
Obr. 6: Pískový tank pro stanovení vlhkostního Obr. 7: Písko-kaolinový tank pro stanovení
potenciálu do hodnot 10 kPa . vlhkostního potenciálu do hodnot 50 kPa.
Obr. 8: Přetlakové přístroje s kompresorem pro měření
vlhkostního potenciálu do hodnot 1,5 MPa.
- Laboratorní sušárnou půdních vzorků a laboratorní váhou, které jsou nezbytným vybavením laboratoře doplňujícím většinu měření na výše uvedených přístrojích.