Informace o přihlášce ke studiu

Výsledky tříletého monitoringu

Výsledky monitoringu našeho tříletého končícího projektu "Cílená podpora ohrožených druhů motýlů založená na kombinaci flexibilního managementu biotopů a vyhodnocování detailních biologických dat" financovaného z fondů EHP a Norska.

Celkově jsme v letech 2021–2023 na námi spravované lokalitě Dívčí hrady zaznamenali 21 267 jedinců, 242 druhů členovců, z čehož je 23 druhů evidováno v Červeném seznamu bezobratlých. Asi faunisticky nejzajímavějším nálezem celého monitoringu je záznam druhu lumčíka Polydegmon sinuatus, kdy se jedná nejspíše o první nález tohoto stepního druhu na území Čech. K nejhodnotnějším nálezům patří např. pravidelné záznamy ohrožené ploštice Ceraleptus gracilicornis či záchyt kriticky ohrožené „včely“ stepnice štírovníkové (Eucera interupta).

Na námi spravovaných lokalitách v okolí Prokopského údolí v Praze jsme dále během ucelených monitoringů zaznamenali kolem 2 tis. jedinců 57 druhů denních motýlů, přičemž 16 z nich je uvedeno v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých ČR (CR: 1, EN: 2, VU: 7, NT: 6) – nejvýznamnější z nich jsou okáč metlicový, soumračník podobný, soumračník proskurníkový, modrásek vičencový a soumračník skořicový. Ve 3. roce projektu jsme zaznamenali nejvíce pozorovaných druhů (47) a zejména téměř dvojnásobek jedinců druhů uvedených v Červeném seznamu bezobratlých ČR oproti prvnímu roku řešení projektu!

Z monitoringů tudíž vyplývá, že naše snažení při péči o lokality dopadá na "úrodnou půdu".

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.