Popis pracovní nabídky:
Naše výzkumná skupina Ekologie hmyzu hledá vysoce motivované studenty Ph.D., kteří by se rádi připojili k týmu. Hlavními tématy výzkumné skupiny jsou ekologie, evoluce, ochrana a ekofyziologie hmyzu. Kandidáti, kteří mají již podobné zaměření a zájem o problematiku budou mít při výběru přednost. Nabízíme plně financované pozice až na 4 roky studia. Studenti doktorského studia budou odměněni měsíčním čistým příjmem 14 000–25 000 Kč (příjem se bude v průběhu studia zvyšovat), což plně pokryje studentský život v Praze.
Níže jsou uvedena možná výzkumná zaměření:
1. Vliv struktury krajiny na distribuci hmyzích společenstev a ekosystémové služby v zemědělské krajině
Požadavky: kandidát by měl mít velmi dobré znalosti v oborech ekologie hmyzu, agroekologie a statistika, měl by mít zkušenosti s jazykem R a měl by plynule hovořit anglicky.
Výchozí stav: Recentní pokles populací u evropského hmyzu je z části způsoben zemědělskou intenzifikací v 70. letech minulého století. Homogenní struktura krajiny je jedním z hlavních faktorů snižující alfa diverzitu. Jelikož hmyz je důležitým poskytovatelem ekosystémových služeb (predace škůdců a parazitismus, predace semen plevelů, opylení atd.) budou v průběhu studia zkoumány vazby mezi početností a diverzitou hmyzu v souvislosti se strukturou krajiny. Konkrétně se zajímáme o managementová opatření pro zlepšení zemědělské krajiny, např. vytváření neobdělávaných biotopů na orné půdě a jejich dopady na populace hmyzu či ekosystémové služby.
2. Sexuální rozdíly v přežívání hmyzu: experimentální a meta-analytické přístupy
Požadavky: kandidát by měl mít velmi dobré znalosti v oborech evoluční biologie a životní historie hmyzu, měl by mít zkušenosti s jazykem R (znalost meta-analytických nástrojů výhodou), měl by mít základní znalosti s laboratorním chovem hmyzu a měl by plynule hovořit anglicky.
Výchozí stav: Evoluční souvislosti hmyzu nejsou stále ještě dobře pochopeny. Tento výzkum shromažďuje dostupné údaje o délce života hmyzu. Konkrétně se zajímáme o pohlavní rozdíly v délce života hmyzu a o mechanismy, které mohou vést k vysvětlení těchto rozdílů. Výzkum bude kombinovat meta-analytické studie s využitím publikovaných dat a skutečné laboratorní experimenty. Laboratorní experimenty se budou zaměřovat na fylogenetické srovnání délky života u slunéček a specifické účinky vlivu páření na délku života.
3. Termální biologie slunéček: vliv změny klimatu na úspěšnost přezimovaní
Požadavky: kandidát by měl mít velmi dobré znalosti v oborech ekologie hmyzu a termální biologie, měl by mít zkušenosti s jazykem R, měl by mít základní znalosti s laboratorním chovem hmyzu a měl by plynule hovořit anglicky.
Výchozí stav: Probíhající změna klimatu ovlivňuje všechny organismy, hmyzem nevyjímaje. Většina studií zkoumá účinky zvýšené teploty během vegetačního období (léto) a proto účinky vyšších zimních teplot v temperátní zóně zůstávají méně vysvětlené. V tomto studiu, budeme vystavovat přezimující slunéčka širokému rozpětí teplotních podmínek v laboratorních i přírodních experimentech. Kromě účinků teploty se bude zkoumat také vliv vlhkosti na přezimování hmyzu. Vzhledem k tomu, že několik druhů slunéček přezimuje ve velkých agregacích (až tisíce jedinců na jednom místě), bude zvláštní pozornost věnována úloze agregačního chování pro úspěšné přezimování.
4. Interakce mezi parazitoidy a jejich hostiteli: případové studie na Dinocampus coccinellae
Požadavky: kandidát by měl mít velmi dobré znalosti v oborech ekologie hmyzu a evoluční biologie, měl by mít zkušenosti s jazykem R, měl by mít základní znalosti s laboratorním chovem hmyzu a měl by plynule hovořit anglicky.
Výchozí stav: Dinocampus coccinellae je zástupce z čeledi lumčíkovití (Braconidae) s kosmopolitním rozšířením, který parazituje více než 50 druhů slunéček, včetně invazního slunéčka Harmonia axyridis. Přestože bylo slunéčko H. axyridis v minulosti považováno za odolný druh proti parazitaci D. coccinellae, tak jsme v nedávné studii odhalili vysokou míru parazitace v oblasti střední Evropy. Kromě studie míry parazitace H. axyridis bude zkoumána koevoluce mezi D. coccinellae a různými hostitelskými druhy slunéček (např. existence lokálních adaptací) či základními fyziologickými mechanismy (např. interakce mezi parazitoidními larvami a imunitním systémem hostitele).
5. Ochrana motýlů v antropogenních stanovištích: případová studie u modráska vičencového (Polyommatus thersites)
Požadavky: kandidát by měl mít velmi dobré znalosti v oborech ochrana přírody, ekologie a evoluční biologie hmyzu, měl by mít zkušenosti s jazykem R (znalosti v oblasti odchytových metod a fylogeografie výhodou), základní terénní zkušenosti s odchytem motýlů a měl by plynule hovořit anglicky.
Výchozí stav: Nedávné nevhodně aplikované managementové opatření ve střední Evropě vedli k úbytku běžných druhů a dokonce k častému zmizení těch vzácných. Modrásek vičencový byl ve střední Evropě ještě v 70. letech minulého století běžný druh. V současné době přežívá jen na několika omezených populacích. Nedávno jsme v Praze založili novou (reintrodukovanou) populaci a plánovaný projekt bude dále řešit základní populační parametry vzniklé populace a účinky specifického managementu stanovišť (tvorba a sekání plošek s vičencem (Onobrychis) i na jiné druhy hmyzu. Navíc budeme porovnávat genetickou diverzitu reintrodukované populace s původními populacemi a fylogeografii druhu v celé Evropě. Zdá se totiž, že druh je v poslední době hojný spíše v jižní Evropě.
Jak se hlásit o Ph.D. pozici?
Zašlete prosím svou kompletní žádost jako jeden dokument PDF (do 10 MB) e-mailem Michalu Knappovi (knapp@fzp.czu.cz; uzávěrka je do 1. března 2025).
Dokument by měl obsahovat:
- Téma výzkumu, o které se ucházíte.
- Průvodní dopis popisující vaši motivaci a vaši kvalifikaci pro výzkumné téma (cca 1 strana textu).
- Seznam 7 vědeckých prací, které považujete za nejvíce inspirativní pro výzkumné téma (výběr je zcela na vás) + krátký komentář ke každému příspěvku (3–4 věty) popisující PROČ je to pro vás tak inspirativní/důležité.
- Váš životopis (cca 1 stránka).
- Kopie vašeho diplomu (včetně „Diploma supplement“) + diplom (přepis záznamů) a datum obhajoby vaší práce. Pokud byla vaše diplomová práce psána formou manuskriptu vědeckého článku, přiložte jej také.
- Kontaktní údaje o vedoucím vaší diplomové práce. Můžete také zahrnout hodnocení své práce (pokud již byla obhájena).
Dotazy a další podrobnosti:
Obecné informace o doktorském studiu na FŽP naleznete na fakultním webu v sekci věda a výzkum. Pro více informací neváhejte kontaktovat Evu Soulkovou (soulkova@fzp.czu.cz; dotazy týkající se administrativního procesu) nebo Michala Knappa (knapp@fzp.czu.cz; podrobnosti o výzkumných tématech).
Výběr uchazečů:
V prvním kole bude vaše motivace a kvalifikace pro vybrané výzkumné téma vyhodnocena na základě vaší žádosti (PDF soubor). Výsledky prvního kola budou vyhlášeny co nejdříve. Kandidáti vybraní do druhého kola budou mít ústní pohovor (osobní nebo přes Skype) před komisí.
O zaměstnavateli:
Fakulta životního prostředí (FŽP) je orgánem vysokoškolského vzdělávání, výzkumu, vývoje a odborných aktivit v oblasti ekologie a životního prostředí. Na FŽP jsme otevřeni novým nápadům a neváháme podporovat slibné projekty a jejich mladé vědce. Chápeme potřeby doktorandů, a proto jim nabízíme širokou škálu odborné podpory:
- stipendijní systém založený na výkonu studenta, včetně odměn za publikování
- možnost financování projektů z prostředků fakulty a univerzitní grantové agentury
- náhrada nákladů spojených s publikováním vědeckých výstupů
- finanční účast fakulty za aktivní účast na konferencích
- bohatá nabídka stáží a studijních cest
- ubytování na kolejích přímo v univerzitním kampusu
- volný přístup do specializovaných databází (Web of Science atd.)
- používání špičkově vybavených laboratoří a nejmodernější vědeckého vybavení a softwarů