Studium na VŠ není vždy procházka růžovou zahradou. Občas je to docela fuška a člověk neví, zda všechno zvládne. Mít up and downs je úplně normální, a taky je normální, když člověk o své volbě občas pochybuje. Ale pokud to trvá dlouho a nic se s tím nedělá, může se člověk dostat do bezvýchodné situace.
Tady najdete pár rad, co můžete dělat, abyste to třeba zbytečně nezabalili po prvním semestru.
Cítíte se tu sami? Chcete si najít nové kamarády?
Na FŽP funguje Spolek studentů NAŽIVO, který organizuje zajímavé akce, potkáte se tam i se studenty z vyšších ročníků, se kterými můžete probrat profesory, tipy a triky na zkoušky, a různé jiné studentské zážitky. Můžete si vybrat i z dalších spolků na ČZU.
Máte nějaké zdravotní znevýhodnění a stydíte se zeptat, jaké máte možnosti?
Spojte se s Centrem poradenských služeb ČZU. Nejde o úlevy, ale úpravy studijního režimu, ale třeba i navýšení času u zkoušky, možnost zapůjčení kompenzačních pomůcek, tipy k učení mohou pomoci.
Nevíte, kde se můžete se svým oborem uplatnit a kam nejčastěji míří studenti vašeho programu?
Zeptejte se starších studentů a garanta programu. A také máme skvělé Karierní centrum ČZU, kde můžete získat další informace a kde Vás mohou také „nakopnout“ směrem k dalšímu rozvoji.
Hledáte brigádu, stáž v oboru?
Podívejte se na náš pracovní portál. Portál může pomoci i v hledání budoucího zaměstnavatele.
Chystáte se vyjet do zahraničí?
Vůbec nejlepší nápad, protože není nic lepšího než se podívat, jak se váš obor vyučuje jinde. A dostanete navíc od nás i stipendium. Nejlépe poradí v našem Oddělení mezinárodních vztahů.
Nerozumíte něčemu z předmětu a není čas v hodinách nebo se nechcete ptát před všemi?
Každý vyučující má konzultační hodiny, kde je k dispozici studentům pro dotazy. Pozor, není to doučování. Pokud něčemu nerozumíte, přijďte se zeptat, ale s konkrétním problémem. „Nerozumím ničemu“ není nejlepší strategie. A nemusíte se bát, že by vám to pak vyučující u zkoušky „vrátil“, naopak – většina pedagogů si aktivních a zvídavých studentů cení.
Je toho na Vás moc? Nestíháte, nevíte, jak si zorganizovat učení, nevíte si rady, jak dál…
Každý problém má řešení, jen je třeba přijít ideálně dříve než 5 min po dvanácté. Obraťte se na studijní poradenství. Konzultace jsou důvěrné a k ničemu nezavazují.
Necítíte se dobře a myslíte, že potřebujete odbornější pomoc?
Můžete kontaktovat naše ČZU psycholožky, ideálně pomocí emailu poradenstvi@czu.cz. Konzultace jsou důvěrné a zdarma.
Dáváte raději přednost řečení problému mimo fakultu?
Máme seznam externích psychosociálních kontaktů na krizové linky, psychology a psychiatry, kam se můžete obrátit.
Ve zdravém těle zdravý duch!
Mrkněte se na akce Katedry tělesné výchovy ČZU, která nabízí řadu letních i zimních sportovních kurzů. Ale i možnosti individuálního využití sportovišť ČZU, což je výhodné nejen pro studenty ubytované na kolejích v kampusu ČZU.