Workshop na výzkum genetiky mořských želv v červnu uskutečnil na univerzitě UP Diliman v Manile, která workshop organizovala společně s Large Marine Vertebrate Institute (LAMAVE) a Asia-Pacific Marine Turtle Genetic Working Group. Workshop vedli odborníci z NOAA a WWF Australia. Zúčastnilo se ho celkem 11 začínajících vědců a ochranářů z Filipín, Indonésie a Malajsie, kteří se věnují výzkumu mořských želv a genetice. Jedním z účastníků byla i Adéla Hemelíková, která je doktorandkou na katedře ekologie na Fakultě životního prostředí ČZU. Adéla v rámci své dizertační práce realizuje genetický výzkum mořských želv na Sumatře v Indonésii.
Program workshopu byl zaměřený na zdokonalení dovedností a technik, které souvisejí například se sběrem vzorků, nebo jejich zpracováváním v laboratoři. Kromě praktického cvičení na laboratorní extrakci DNA a PCR z vzorků kůže, proběhla také praktika na práci se vzorky z kostí a krunýřů. Právě vzorky z různých typů tkání mají široké využití. Jelikož jsou jednotlivé populace mořských želv genetický odlišné, lze díky tomu například zjišťovat původ ilegálně ulovených želv nebo jejich produktů, a lépe tak cílit ochranářská opatření a efektivněji potírat ilegální obchod. Poslední část workshopu pak byla zaměřená na práci s databázemi, genetickou bankou a softwary.
Většina účastníků i organizátorů byla během pandemie v online kontaktu. Díky tomu workshop představoval jedinečnou příležitost k osobnímu setkání, diskuzi a navazování mezinárodní spolupráce. Během několika dnů se podařilo také identifikovat prioritní oblasti pro genetický výzkum a spolupráci na grantových žádostech.
Výjezd studentky byl podpořen stipendiem FŽP na podporu mezinárodních mobilit.