Číslo projektu: 165/2019
Název projektu: Kolik nás tu je? (Stav populace bobra evropského v Praze)
Poskytovatel: Hlavní město Praha
Program: „Granty hlavního města Prahy - Program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy na rok 2019“
Koordinátor projektu (organizace): ČZU
Partneři projektu: -
Řešitel za FŽP: Ing. Aleš Vorel, Ph.D.
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Jana Vorlová Kortanová
Doba řešení: 06/2019 – 06/2020
Celkové náklady projektu za FŽP: 400 000 Kč
Abstrakt:
Hlavním cílem projektu je popis současného stavu populace bobra evropského na území hlavního města Prahy. Projekt identifikuje stávající osídlení bobra evropského v Praze v kontextu osídlení středočeského regionu a umožní predikovat další rozvoj populace bobrů v Praze a okolí. Výsledky projektu budou východiskem pro volbu následných koncepčních přístupů při řešení rizik spojených s rozvojem populace bobrů na území Prahy.
Dílčí cíle:
- Stanovení aktuální velikosti populace bobrů na území hl. m. Prahy
- Definice zdrojů šíření bobrů na území Prahy
- Analýza potenciálních rizik šíření bobrů na území Prahy
- Prezentace výsledků projektu odborné i široké veřejnosti
Hlavní cílovou skupinou projektu je odborná veřejnost (pracovníci odboru ochrany prostředí MHMP, pracovníci odborů životního prostředí městských částí, správci toků na území Prahy, správci infrastruktury v okolí toků a ploch s potenciálním výskytem bobra, Lesy hl. m. Prahy).
Orientační harmonogram projektu:
Cíl 1 – Velikost populace: 1. 7. 2019 - 30. 11. 2019
Cíl 2 – Zdroj a původ populace: 1. 9. 2019 - 31. 7. 2020
Cíl 3 – Populační analýza a analýza rizik: 1. 5. 2020 - 30. 9. 2020
Cíl 4 – Publicita výstupů: 1. 10. 2020 - 30. 11. 2020
VÝSLEDKY PROJEKTU
Hlavním cílem projektu bylo získat podrobné informace o nově se vyvíjející populaci bobra evropského na území hlavního města Prahy a odhadnout vývoj této populace do budoucna. Hlavní cíl by naplněn formou 4 dílčích cílů:
1. Stanovení aktuální velikosti populace bobrů na území hl. m. Prahy
Bobr evropský aktuálně obývá 17 teritorií na území hlavního města. Naprostá většina teritorií se nachází na hlavním toku řeky Vltavy a Berounky nebo v jejich slepých ramenech.
Ve vybraných teritoriích byla provedena analýza početnosti. Z této analýzy vychází průměrná početnost 6 jedinců na 1 teritorium. Celkově se aktuálně na území Prahy usídlilo okolo 100 jedinců bobra evropského.
2. Definice zdrojů šíření bobrů na území Prahy
Z provedených genetických analýz vyplývá, že bobři se rozšířili na území hlavního města po řece Berounce. Jedná se o bobry původem z Bavorska, kteří se usadili nejprve v Českém lese a dále postupovali po Berounce směrem k hlavnímu městu.
Genetické analýzy také ukázaly, že bobr Prahou prochází a šíří se po řece Vltavě dále k Mělníku, což je známka toho, že Praha nenabízí širokou škálu vhodných habitatů, kde by se bobr mohl usídlit.
Původní hypotéza, že by se v Praze mohli potkat bobři dvou rozdílných populací s odlišným původem (smíšená populace z Bavorska (žluté body) a reliktní labská populace – Castor fiber albicus ze Saska – Anhaltska (zelené body) postupující od Hřenska směrem k Praze) se nepotvrdila. Labští bobři dosud do Prahy nedorazili, nejblíže směrem ku Praze byl labský signál zaznamenán v genotypu jedinců u Mělníka
3. Analýza potenciálních rizik šíření bobrů na území Prahy
Z analýzy šíření bobrů na území Prahy a v jejím okolí vyplývá, že většina vhodných biotopů na území Prahy byla pravděpodobně již bobrem osídlena.
Z hlediska vhodných biotopů a potravní nabídky předpokládáme, že v budoucnu by mohly být na území hlavního města bobrem osídleny ještě tyto lokality:
a) Rokytka ( oblast Čihadla, kde byly pobytové stopy již jednou zaznamenány),
b) Říčanský potok,
c) část Botiče (zjm. nezastavěné plochy v Hostivaři a Záběhlicích).
Vzhledem k tomu, že se bobr v Praze vyskytuje pouze na hlavních tocích, případně v jejich slepých ramenech, na stávajících bobrem osídlených lokalitách nikde nedochází k hrázování. Riziko zaplavení objektů či infrastruktury je tak v současné době na území Prahy minimální. Hlavním rizikem spojeným s výskytem bobra v Praze je tak aktuálně kácení dřevin.
V bobřích teritoriích na území Prahy se vyskytují stromy památné, chráněné, stromy s užitnou hodnotou i nové výsadby. Bez cílené ochrany těchto dřevin hrozí riziko jejich poškození či zničení. Velký problém představuje kácení v bezprostřední blízkosti cyklostezek či jiných komunikací vedoucích podél břehu Vltavy a Berounky, kdy hrozí pád nahlodaných stromů na tyto komunikace. Tomuto riziku by měla být věnována maximální pozornost.
Koncem října 2020 se objevily nové okusy ve Stromovce, je možné, že zde bobr zakládá další teritorium. V souvislosti s výskytem bobra se jedná o problematickou lokalitu, s ohledem na vzácné dřeviny a intenzivní výskyt lidí. Tuto lokalitu je nutné ve spolupráci s Odborem ochrany prostředí MHMP průběžně monitorovat, případně řešit preventivní opatření.
Preventivním opatřením pro předcházení škodám způsobeným bobřím okusem či dalším potenciálním škodám je věnována samostatná kapitola v příručce Průvodce soužití s bobrem, která je ke stažení na https://www.zachranneprogramy.cz/bobr-evropsky/pruvodce-v-souziti-s-bobrem/
4. Prezentace výsledků projektu odborné i široké veřejnosti
Dne 21. 11. 2019 byl v budově Magistrátu hl. m. Prahy uspořádán seminář s podtitulem Bobr v Praze: aktuální výskyt a řešení konfliktních situací. Cílem tohoto semináře bylo zejména informovat odbornou veřejnost o výskytu druhu na území Prahy s detailním zaměřením na konkrétní lokality výskytu včetně rizik, která na daných lokalitách v souvislosti s osídlením bobrem hrozí. Dalším cílem bylo seznámit účastníky s legislativním rámcem ochrany a řešení škod způsobených bobrem, koncepcí managementu ochrany bobra evropského a vývojem populace v Evropě v kontextu rozšíření bobra až do Prahy.
Semináře se zúčastnili zástupci dotčených odborů MHMP, městských částí, i Povodí Vltavy. Přednášeli zástupci Fakulty životního prostředí ČZU a AOPK.
Ve druhé polovině října 2020 bylo plánováno uspořádání druhého semináře pro širokou veřejnost. Avšak, díky epidemii COVID-19 nebylo možné seminář uspořádat a informace směrem k veřejnosti jsou distribuovány formou tisku, internetových stránek i sociálních sítích.
Tisková zpráva:
V listopadu 2020 byla vydána tisková zpráva o výstupech projektu, která vyšla v denním tisku – např. Blesk, Echo24 i na odborných serverech např. Ekolist, Enviweb, Naše voda a dalších serverech.