Číslo projektu: 836819
Název projektu: TRACER = Smart strategies for the transition in coal intensive regions
Poskytovatel: Horizon 2020 (Evropská komise)
Koordinátor konsorcia: WIP Renewable Energies
Řešitel za FŽP: Ing. Markéta Hendrychová, Ph.D.
Administrace projektu: Mgr. Emílie Trakalová
Doba řešení: 2019-2021
Celkový rozpočet: 2 323 200 Kč
Abstrakt:
Hlavním cílem projektu TRACER (Smart strategies for the transition in coal intensive regions) je prostřednictvím bezpočtu plánovaných aktivit podpořit rozvoj devíti evropských uhelných regionů, resp. nastartovat nebo zefektivnit jejich transformaci v oblasti energetiky, ekonomiky i sociálního prostředí tak, aby po ukončení těžby hnědého uhlí (cca 2030 – 2050) byly všechny systémy v těchto regionech soběstačné, udržitelné a šetrné k životnímu prostředí. K úspěšnému dosažení těchto dlouhodobých cílů je nezbytná spolupráce s místními i regionálními státními činiteli, výzkumnými a vzdělávacími organizacemi, soukromým sektorem a dalšími zájmovými skupinami. V rámci výzkumně inovačního a strategického projektu TRACER bychom rádi
- podpořili diskuzi o prioritách a možnostech nového zaměření uhelných regionů,
- zprostředkovali a zaštítili spolupráci (nejen) mezi místními aktéry,
- poskytli nástroje a doporučení pro zjednodušení a koordinaci rozhodovacích řízení
- zpracovali průvodce k rychlejší mobilizaci investic a kofinancování zajímavých projektů, využití tuzemských i evropských dotací k rozvoji území ve všech úrovních a odvětvích (zvýšení atraktivity pro investory, podpora místních firem, sociálního systému, vzdělávání, turismu, využití potenciálů posttěžebních ploch…).
Projektové aktivity umožní výměnu a znalostí a zkušeností mezi jednotlivými partnery konsorcia (zejména inspirace ze zemí, kde těžba již ustala a s transformací jsou praktické zkušenosti). Projekt TRACER je podpořen v rámci programu EU - Horizon 2020 (grant No. 836819) a zahrnuje 15 partnerů z 12 evropských zemí. Projekt je tříletý a byl odstartován v dubnu 2019. Za Českou republiku jsou hlavními partnery Česká zemědělská Univerzita v Praze a Univerzita Karlova. Na území ČR se můžeme těšit na různé workshopy s místními zájmovými skupinami i zahraničními hosty a letní školu v roce 2020.
Více podrobností o projektu naleznete na jeho internetových stránkách www.tracer-h2020.eu nebo na vyžádání u Ing. Markéta Hendrychová, Ph.D. (hendrychovam@fzp.czu.cz).