Číslo projektu: LTE119008
Název projektu: AgriClima – Vývoj inovativních klimatických (monitorovacích a varovných) systémů pro efektivní management živin a vody v půdě v rámci spolupráce s EU -CELAC
Poskytovatel: MŠMT ČR (INTER – EUREKA)
Koordinátor konsorcia: Lesprojekt - služby s.r.o.
Řešitel za FŽP: Doc. Ing. Martin Hanel, Ph.D.
Administrace projektu: Mgr. Emílie Trakalová/Mgr. Kateřina Chmelíková
Doba řešení: 2019-2022
Celkový rozpočet: 6 000 000 Kč
Abstrakt:
Hlavním cílem projektu je vývoj výstražného a monitorovacího systému nové generace, založeného na zavedení interoperabilních rozhraní, který povede k optimalizaci zemědělského hospodaření s vodou a živinami v půdě. S využitím pilotní aplikace a zkušeností z České republiky rozšíří projekt stávající klimatické služby na nové uživatele v Argentině. Projekt bude realizován v průběhu 36 měsíců (od července 2019 do května 2022) ve 4 (ročních) fázích/etapách a bude se skládat z těchto sedmi (7) pracovních balíčků (WP):
WP1: Organizace projektu, spolupráce s koncovými uživateli, šíření výsledků projektu
WP2: Analýza problémů (analýza konečných uživatelů a možností využití výstražného a monitorovacího systému na různých pilotních lokalitách).
WP3: Popis systému AgriClima, analýza možností systému
WP4: Koncepce systému AgriClima a souvisejících databází
WP5: Hardware na lokalitách
WP6: Vytvoření poloprovozu a jeho spuštění v Argentině (testování možností systému, vyhodnocení poloprovozních zkoušek, návrh finálního zavedení systému) na základě českých zkušeností (in-situ laboratoř v ČR).
WP7: Školení koncových uživatelů systému AgriClima a definice optimálních podmínek pro transfer systému na další pilotní lokality v rámci Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC).
Systém AgriClima, který bude realizován s cílem optimalizovat zemědělské hospodaření s vodou (vinice), bude založen na IoT (Internet of Things) aplikovaným na sensorové sítě. Tento systém bude navržen s ohledem na místní a regionální podmínky pilotních oblastí a potřeby koncových uživatelů. Z hlediska toku dat bude systém fungovat tak, že jednotlivé měřící body sítě (nody) budou přenášet identifikaci každého jednotlivého senzoru plus hodnotu měřené veličiny do příslušné IoT sítě, prostřednictvím které budou doručeny na datový server
Projekt navazuje a uvádí do praxe dosud získané vědecké poznatky o vlivu klimatické změny na hydrologické charakteristiky zemědělských oblastí a propojuje tyto poznatky s vývojem v oblasti systémů pro konečné uživatele a využití sensorů v praxi. Současně ověřuje poznatky získané o aplikaci organické hmoty – biocharu, do půdy s cílem zmírnit dopady změn podmínek a stabilizovat či zvýšit výnos zemědělských ploch.