Číslo projektu: FV40126
Název projektu česky: Pokročilé sorbenty pro separaci mikroplastů a mikropolutantů z vod
Poskytovatel dotace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Hlavní řešitel: Dekonta a.s.
Partneři projektu: ČZU - Fakulta životního prostředí, Pražské vodovody a kanalizace a.s., Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.
Hlavní řešitel za ČZU: Ing. Lenka Wimmerová, MSc. Ph.D.
Doba řešení: 7/2019 – 12/2022
Celkový rozpočet ČZU: 2 310 tis. Kč
Cíl projektu
Cílem projektu je příprava a otestování nových typů pokročilých sorbentů, které umožní odstranění mikroplastů a na ně navázaných specifických mikropolutantů z vod.
Abstrakt
V současné době je zkoumání přítomnosti mikroplastů předmětem intenzivního zájmu, protože se ukazuje, že mají negativní vliv na lidskou populaci a další činnosti s ní spojené. Vzhledem k tomu, že mikroplasty jsou nalézány ve většině typů vod a technologie na jejich odstranění zcela chybí nebo jejich funkčnost není ověřena v poloprovozním měřítku, je třeba zintenzivnit průmyslový výzkum v této oblasti.
Součástí projektu je návrh, sestavení a ověření technologické konstrukce separátorů vyplněných novým typem pokročilých sorpčních materiálů, jak v laboratorním, tak ve zvětšeném, poloprovozním měřítku, což umožní jejich využití pro různé typy kontaminovaných vod v průmyslu.
Výsledkem projektu by měl být návrh na sestavení komplexních aparatur zajišťujících zádrž mikroplastů a průběžný rozklad mikropolutantů ve společném uspořádání včetně navržení ověřené technologie, realizace užitného vzoru a otestování funkčního vzorku pokročilého sorbentu v aparaturách s různými průtoky kontaminované vody v reálném průmyslovém prostředí.
Role ČZU v projektu
Katedra aplikované ekologie, FŽP ČZU v Praze se podlí na prověření stávajících analytických metod detekce mikroplastů a doprovodných mikropolutantů, realizuje vybrané testy toxicity a ekotoxicity ve vodném prostředí a provádí kolonové testy dekontaminace průmyslových vod v laboratorním uspořádání. V projektu dále současně realizuje hodnocení rizikovosti (HQ – Hazard Quotient) a dopadové stopy (LCA – Life Cycle Assessment) mikroplastů a mikropolutantů a podílí se na přípravě všech výsledků projektu.