Číslo projektu: TL03000329
Název projektu česky: Rolling Waste: Environmentální a behaviorální výzkum chování účastníků hudebních festivalů
Poskytovatel dotace: TAČR ÉTA
Hlavní řešitel: ČZU - Fakulta životního prostředí
Partneři projektu: Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí; Augiášův chlév s.r.o.; Beatworx s.r.o. organizátor letního festivalu Let it Roll
Aplikační garant: FESTAS - festivalová asociace z.s.
Doba řešení: 08/2020 – 09/2023
Celkový rozpočet ČZU: 2 878 tis. Kč
Hlavní řešitel za ČZU: Ing. Lenka Wimmerová, MSc. Ph.D.
Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je snížení environmentální stopy open-air hudebních festivalů díky změně chovaní a spotřebních vzorců jejich účastníků. Snížení zátěže na životní prostředí bude dosaženo jednak pomocí motivace a vzdělávání účastníků v prevenci vzniku odpadu, a také díky nastavení a zdokonalování managementu odpadového hospodářství. Projekt klade důraz na pochopení pro-environmentálního chovaní lidí na masových akcích, ale zaměřuje se také na vedlejší efekt vzdělávání, tj. přenos zodpovědného environmentálního chování do každodenního života účastníků festivalů.
Abstrakt
Open-air festivaly jsou ideálním prostředím, kde zkoumat spotřební vzorce chování účastníků a efekty různých intervencí vedoucích k zodpovědnému přístupu k produkci odpadů. Festivaly nakládají se svými odpady řízeně na daném místě, v daný čas a oslovují dobře definovanou skupinu populace. Proto je zde možné sledovat a vyhodnocovat posun v přístupu každého jednotlivce a přijetí osobní odpovědnosti za produkci odpadů.
V rámci projektu chceme působit na účastníky letního festivalu Let it Roll během tří po sobě jdoucích ročníků. Díky kombinací různých přístupů – společenskovědních (změna vzorců chování), environmentálních (management odpadového hospodářství, LCA analýzy), technických (využívání mobilní třídící linky), marketingových (kampaň Rolling Green) a edukativních (workshopy, infostánky) – budou identifikovány bariéry a účastníci budou motivováni k tomu, aby se pokusili minimalizovat svou ekologickou stopu v rámci festivalu. Zároveň bude vyhodnocováno, do jaké míry jsou účastníci festivalu schopni přenést si osvojené přístupy do každodenního života.
Na základě získaných poznatků bude vytvořena metodika, která umožní organizátorům festivalů snadněji uchopit otázku společenské odpovědnosti a snížit dopad festivalů na životní prostředí. Díky zapojení aplikačního garanta, asociací Festas, budou výstupy projektu dostupné všem organizátorům letních hudebních festivalů.
Role ČZU v projektu
Projekt navazuje na dlouhodobou spolupráci mezi organizátory festivalu Let It Roll, FŽP ČZU a firmou Augiášův chlév. Na předchozích ročnících festivalu Let it Roll proběhla analýza dopadu festivalu na životní prostředí a zároveň zde probíhala řada informačních aktivit pro účastníky festivalu. V rámci projektu figuruje ČZU jako hlavní koordinátor zodpovědný za přípravu a realizaci opatření vedoucích ke snížení dopadu festivalu na životní prostředí. Pomáhá efektivně nastavovat systém odpadového hospodářství, provádí výpočet uhlíkové stopy celého festivalu a LCA analýzy u spotřebního, zejména jednorázového zboží. Úkolem ČZU je také vyhodnotit dopad jednotlivých opatření na celkovou produkci odpadů a připravit metodiku, která pomůže zavádět ověřená opatření na dalších letních festivalech.