Číslo projektu: VI3VS/787
Název projektu: Optimalizace postupů pro realizaci rostlinné výroby na území zasaženém jadernou havárií
Poskytovatel dotace: MV ČR
Hlavní řešitel: Státní ústav radiační ochrany
Partneři projektu: ČZU - Fakulta životního prostředí, ENKI o.p.s., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Doba řešení: 9/2019 – 12/2022
Celkový rozpočet ČZU: 6 294 tis. Kč
Hlavní řešitel za ČZU: Doc. RNDr. Emillie Pecharová CSc.
Abstrakt
Při radiační havárii je primárně řešena především ochrana zdraví a bezpečnost obyvatelstva. Po zvládnutí první fáze havárie vyvstává otázka, jak zajistit, aby na dotčeném území bylo udrženo trvalé osídlení a zaměstnanost. To se týká nejen průmyslové výroby, ale i možnosti využívání krajiny, tj. hlavně zemědělství.
Projekt je zaměřen na analýzu možností a optimalizaci postupů využití kontaminovaných území ČR po vážné radiační havárii a týká se jak zemědělsky obhospodařovaných, tak neobhospodařovaných ploch (vyjma lesů). Je cílen na pozdní fázi jaderné havárie, kdy ke kontaminaci rostlin bude docházet především přes kořenový systém. Protože z dlouhodobého hlediska jsou jedněmi z nejzávažnějších kontaminantů Cs137 a Sr90, je soustředěn právě na ně.
Při řešení projektu jsou kromě literárních údajů využívány i rozsáhlé poznatky a zkušenosti z havárií JE Černobyl a Fukušima, kde byla řešena právě kontaminace půdy a následný vznik velkých objemů kontaminované biomasy a dále zkušenosti pracovníků Ústavu radioekologie (Bělorusko) z monitorování vysoce kontaminovaných oblastí zasažených spadem po havárii JE Černobyl.