Informace o přihlášce ke studiu

Mikropovodí v CHKO Kysuce (Slovensko)

Název lokality: Mikropovodí v CHKO Kysuce (Slovensko)
Označení lokality: DSP4 Upper catchment of Vah River rehydratation
Link na web DALIA Danube: https://dalia-danube.eu/index.php/demo-sites/dps-4

V rámci řešení projektu Horizon DALIA odborníci FŽP ČZU spolupracují se slovenským partnerem Občianske zdruzenie l'udia a voda Košice. Pilotní výzkumná lokalita jsou tzv. mikropovodí (pramenné oblasti) v CHKO Kysuce, okres Žilina. Bylo vybráno 10 pokusných pramenišť. Na jedné polovině z nich se implementují přírodě blízká opatření navyšující retenci vody v krajině, zbytek pramenišť je poté validační a je ponechán v původním stavu. Retenční opatření spočívají zejména ve zvýšení drsnosti povrchu instalací různých překážek a zdrží, které přerušují povrchový odtok. Mezi nejvíce kuriozní opatření patří umisťování kukuřice do cca. 50 cm hlubokých vrtných jamek. Kukuřice je poté vyhrabávána divočáky, kteří tímto efektivně navýší drnost povrchu. Kromě zvýšení retence vody v krajině mají opatření i výrazný protierozní účinek.
V rámci naší spolupráce vyvíjíme srážkoodtokový model, který bude kvantifikovat efektivitu těchto přírodě blízkých opatření pro různé typy návrhových srážek vedoucích ke snižení rizika vzniku tzv. bleskových povodní. V konečném důsledku se tedy bude jednat o zpracování podkladů pro ekonomickou analýzu nákladů na realizaci retenčních opatření a potenciální škodě při bleskových povodních v případě absence těchto opatření

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.