O projektu

Číslo projektu: 862731
Úplný název projektu: Farmer Clusters for realising agrobiodiversity management across Europe
Akronym: FRAMEwork
Program: H2020
Hlavní koordinátor projektu: James Hutton Institute
Čeští partneři projektu: FES ČZU Praha (koordinátor), FEM ČZU, AMPI
Hlavní řešitelé české části projektu: prof. Iris C. Bohnet, PhD (koordinátorka), doc. Mgr. Ing. Kristina Janečková, Ph.D., doc. Ing. Lukáš Zagata, Ph.D., prof. ing. Petr Sklenička, Ph.D.
Kontaktní osoba: Mgr: Emilie Trakalová
Časový harmonogram projektu: 1: 2020-2025
Celkový rozpočet projektu (pro 18 evropských projektových partnerů): 7 999 853 eur
Rozpočet českého projektu: 1,5 mld: 363 031 eur
Web: https://framework.fzp.czu.cz/cs

Anotace:
Biologická rozmanitost je zásadní pro odolnost agroekosystémů, udržitelnost a dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Tradičně se upřednostňovalo hospodaření s ohledem na krátkodobé ekonomické výnosy před hospodařením s životním prostředím. Současné mechanismy kompenzací a podpory zemědělců, aby uplatňovali strategie řízení citlivé k biologické rozmanitosti, jsou často neúčinné, uplatňují se spíše na úrovni jednotlivých zemědělských podniků než na úrovni krajiny a mají tendenci být obecnými řešeními, která jsou nařízena shora dolů na úrovni EU nebo na úrovni jednotlivých států. Monitorování se provádí jen zřídka, a proto existuje jen malý prostor pro hodnocení úspěšnosti strategií při dosahování zlepšení biologické rozmanitosti zemědělské půdy. 

Projekt FRAMEwork navrhne a vyvine novou alternativu k tomuto řešení nazvanou FRAMEwork System for Biodiversity Sensitive Farming (Systém FRAMEwork pro zemědělství citlivé k biologické rozmanitosti), která umožní přechod zemědělských systémů EU do stavu, kdy mohou zachovávat biologickou rozmanitost a těžit ze zlepšování ekosystémových služeb a zároveň zmírňovat agronomická nebo ekonomická rizika. 

Systém FRAMEwork pro zemědělství citlivé k biologické rozmanitosti kombinuje následující prvky: 

  • Advanced Farmer Cluster Network - skupiny zemědělců budou pracovat jako kolektiv, aby ve spolupráci s vědci a místními zúčastněnými stranami vytvořili účinné, cílené a efektivní plány hospodaření v měřítku povodí a krajiny. Řešení šitá na míru budou vycházet z vlastních odborných znalostí zemědělců o jejich půdě a výrobních systémech. Společné inovace mezi zemědělci, vědci a místními víceoborovými zúčastněnými stranami zajistí, že řešení budou mít mnohostranný přínos a mohou vytvářet scénáře výhodné pro všechny strany z hlediska environmentální, ekonomické a sociální udržitelnosti. Řídicí zásahy jsou monitorovány členy farmářského klastru, aby bylo možné vyhodnotit úspěšnost a umožnit iterativní zlepšování návrhu systému. Pokročilé farmářské klastry jsou podporovány facilitátorem klastru s odbornými znalostmi v oblasti zemědělství a životního prostředí a jsou propojeny s místní skupinou zainteresovaných stran klastru s cílem informovat a podporovat politiku a praxi. 
  • Scientific Innovation- nejmodernější výzkum v oblasti ekologie, sociologie a ekonomiky, který je základem fungování udržitelných zemědělských systémů. Analýza dopadu hospodaření na agrobiodiverzitu a ekosystémové služby spolu s výzkumem sociálních, ekonomických a přírodních důsledků přístupu farmářských klastrů na kapitál poskytuje důkazní základnu pro posouzení nákladů a přínosů systému FRAMEwork. Tyto poznatky poskytují a) základ pro opakovaný vývoj řešení managementu na míru prostřednictvím monitorovacích programů a školení na podporu vzájemného učení, b) pozitivní vliv na postoje a chování zemědělců a c) vytváření účinných pobídek a zapojení zemědělců pro dlouhodobé, udržitelné a trvalé zavádění managementu citlivého k biologické rozmanitosti. 
  • Technical Resource - techničtí odborníci spojení s regionálními, národními a mezinárodními sítěmi poskytují technické informace, metody a nástroje na podporu řízení agrobiodiverzity, monitorování a politiky, včetně specializovaných nástrojů na podporu rozhodování (DST) - FRAMEselect na pomoc při výběru nejlepších postupů řízení a FRAMEtest na podporu výběru vhodných politických postupů a pobídkových systémů. Tento technický zdroj zahrnuje také různé standardizované monitorovací protokoly, identifikační příručky a analytické nástroje pro aplikace občanské vědy. 
  • Citizen Observatory and Information Hub - platforma s otevřeným přístupem na podporu sítí FRAMEwork, která usnadňuje sdílení činností, informací, dat a zdrojů mezi zemědělci, vědci, tvůrci politik a občany. 

Vytvoření systému FRAMEwork pro zemědělství citlivé k biologické rozmanitosti, včetně zahájení přístupu pokročilých farmářských klastrů, podpořeného vytvořením kohorty zprostředkovatelů klastrů, a občanské observatoře a informačního centra s vědeckými a technickými nástroji a daty, které poskytuje, zanechá trvalé dědictví pro budoucí zavádění kolektivních zemědělských postupů citlivých k biologické rozmanitosti v krajinném měřítku po celém světě. 

Český výzkumný tým z Výzkumné skupiny pro půdu a Fakulty ekonomiky a managementu založí v České republice pilotní farmářský klastr složený ze sousedících farmářů, kteří budou spolupracovat s dalšími evropskými farmářskými klastry a partnery FRAMEwork na dosažení zemědělských postupů citlivých na biodiverzitu v krajinném měřítku. Půjde o první český farmářský klastr zavedený s finančními prostředky poskytnutými organizací FRAMEwork na zaplacení specializovaného facilitátora farmářského klastru, který poskytuje zemědělcům podporu a školení.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.