Číslo projektu: 101079310
Název projektu: EarthBridge - Budování mostů mezi pozorováním Země a vědami o životním prostředí
Financováno v rámci: Horizon Europe: Widening participation and spreading excellence
Hostitelská instituce: Česká zemědělská univerzita v Praze
Partneři: Česká zemědělská univerzita v Praze, TECHNISCHE UNIVERSITAET DRESDEN (TUD), ALMA MATER STUDIORUM - UNIVERSITA DI BOLOGNA (UNIBO)
Koordinátor na ČZU: prof: Vítězslav Moudrý
Projektový tým CZU: Vítězslav Vítek, PhD: Petra Šímová, David Moravec, Jan Komárek, Vojtěch Barták
Vedoucí projektu: Mgr:  Kateřina Hájková /Mgr. Emílie Trakalová
Délka trvání: 1: 1.1.2023 - 31.12.2025
Celkový rozpočet: 20 mil: 1 106 576,25 EUR
Rozpočet ČZU: 571 175 EUR
Web: https://earthbridge.eu/

Anotace:
Cílem navrhovaného projektu (EarthBridge) je: (i) podstatně zvýšit interdisciplinární výzkumnou kapacitu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) v oblasti environmentálního pozorování Země (EO); (ii) a dále zlepšit využívání environmentálních nástrojů EO širší komunitou prostřednictvím partnerství se dvěma mezinárodně předními univerzitami: Technische Universität Dresden (TUD) v Německu a Alma Mater Studiorum - Universitá di Bologna (UNIBO) v Itálii. EarthBridge se zaměřuje na vývoj a aplikaci metod hodnocení životního prostředí pro monitorování, obnovu a zachování biologické rozmanitosti v zemědělské krajině, což je výzkumné téma s velkým významem pro Evropu. Projekt bude těžit z probíhajících výzkumných aktivit, které do něj budou vkládat stávající data EO. Způsoby, jak dosáhnout propojení, budou zahrnovat výměny pracovníků; vědecká školení a školení k přípravě návrhů na výzkum; organizaci letní školy a stanovení rozsahu společného studijního programu; syntetický projekt pro začínající výzkumné pracovníky; a zapojení regionálních/národních institucí podle jejich potřeb nebo požadavků.