Název projektu: RUR – region univerzitě, univerzita regionu

• Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje
  • SEVEn Inntech
  • Dům dětí a mládeže v Ústí nad Labem
  • Výzkumný ústav hnědého uhlí, a.s.
  • Ústecký kraj
  • Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Ústí n. L.

Koordinátor projektu za FŽP: Kateřina Černý Pixová
Projektový manažer: Lucie Mužíková, Michaela Rösslová
Rozpočet celého projektu: 1,188 mld Kč
Rozpočet pro FŽP: 144,5 mil Kč
Web projektu: https://rur.ujep.cz/

Zaměření projektu:
Projekt představuje unikátní systémové řešení zaměřené na transformaci regionu, které přesahuje standardní činnost UJEP a znamená podstatné posílení tzv. třetí role univerzity. UJEP realizaci osvědčených aktivit rozšiřuje v rámci Ústeckého kraje, posiluje přitom spolupráci s klíčovými partnery z regionu a oborově je cílí na očekávanou oborovou transformaci kraje. Cílem projektu je nastavit v řešených oblastech udržitelné mechanismy, které díky svému transformačnímu potenciálu povedou k systémovým změnám.  Projekt rovněž cílí na kvalitu vzdělání, kvalitu rozhodování a kvalitu života obyvatel regionu.

Projekt je složen ze čtyř samostatných, byť vzájemně provázaných klíčových aktivit:
KA 1 KREATIVNÍ LIDÉ – Cílem první aktivity je zlepšit vzdělávací systém v regionu, a to od předškolního, přes základní a střední, až po celoživotní vzdělávání, dále vytvořit robustní systém podpory pro školy a učitele, zároveň i zvýšit nabídku formálního i neformálního vzdělávání žáků ZŠ a SŠ.

KA 2 KREATIVNÍ SPOLEČNOST – Cílem této aktivity je excelentními odbornými, výzkumnými a vzdělávacími aktivitami podpořit společenskou a ekonomickou transformaci, a to zejména v podobě posílení soudržnosti společnosti, ekonomické restrukturalizace a schopnosti lidí reagovat na proměny trhu práce a nové ekonomické činnosti a v oblasti zvýšení celkové kvality života lidí v území.

KA 3 KREATIVNÍ PROSTŘEDÍ – Cílem třetí aktivity je vývojem a validací nových postupů a systematizací rozvoje expertních kapacit umožnit řešení environmentálně udržitelné regenerace  území v kontextu výzev klimatické změny, znalostně založené diverzifikované ekonomiky a sociální koheze.

KA 4 KREATIVNÍ INSTITUCE – Cílem KA 4 je prostřednictvím realizace ověřených inovativních řešení v areálu kampusu UJEP demonstrovat na konkrétních příkladech udržitelné a SMART přístupy v oblasti energetiky, změny klimatu, ochranu biodiverzity a udržitelné mobility. UJEP hodlá působit na ostatní instituce jako příklad společensky odpovědné a udržitelným způsobem fungující organizace.

FŽP je zapojena do KA 3 a to konkrétně do Testování konceptu Smart Landscape, jejímž cílem je navrhnout a testovat systém multifunkčního využití krajiny, který směřuje k diverzifikované a udržitelné ekonomice, která je v rovnováze s ekosystémovými funkcemi krajiny. Testování a výsledky podaktivity budou vždy provedeny na třech hierarchických úrovních, zahrnujících kraj (celkové koncepce a doporučení pro území Ústeckého kraje), lom (shrnutí a vyhodnocení všech návrhových variant a dopracování vybraných do konečné studie a souboru doporučení) a obec (dopracování studie proveditelnosti, projektové dokumentace a dokumentací pro stavební povolení).