Informace o přihlášce ke studiu

O projektu

Název projektu: GREENMINE – Celková revitalizace a resocializace lomu ČSA 
Číslo projektu: CZ.10.02.01/00/22_002/0000303 
Doba řešení: srpen 2024 – prosinec 2027 
Poskytovatel: SFŽP Program spravedlivé transformace Ústecký kraj 
Hlavní řešitel: Sev.en Inntech, a.s. 
Partneři:  

  • Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje, z.s.  
  • Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s.  
  • Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem  
  • Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.  
  • Česká zemědělská univerzita v Praze  
  • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze   

Koordinátor projektu za FŽP: Kateřina Černý Pixová 
Projektový manažer: Lucie Mužíková, Michaela Rösslová 
Rozpočet celého projektu: 1,3 mld Kč 
Rozpočet pro FŽP: 10,4 mil Kč 
Web projektu: https://www.greenmine.cz/ 

Zaměření projektu: 
Ambicí integrovaného projektu je dát udržitelnou budoucnost lokalitě uhelného lomu ČSA a přispět k řešení sociálních, hospodářských a environmentálních problémů nejen samotné lokality lomu, ale také celého regionu. Projekt Green Mine přichází s vizí navrácení území v lepším stavu, než byl před těžbou, s ohledem na potřeby obyvatel území. Smyslem projektu je přirozeně a udržitelně skloubit v tomto území novou post-těžební krajinu, umožnit rozvoj nových ekonomických aktivit, výrobu čisté energie a kvalitní život obyvatel. Návrat firem a obyvatel do lokality je dlouhodobý nákladný proces, vyžadující zapojení mnoha aktérů veřejné i privátní sféry a vícezdrojové financování. Předkládaný integrovaný projekt řeší první rozvojové etapy, které jsou časově a věcně relevantní k financování z OP ST, a to koncepční a projektovou přípravu, přípravné práce a realizaci prvních investic. Green Mine není jen projekt. Je to příběh krajiny, která je fascinující svými extrémy. Je to příběh o neustálém hledání rovnováhy mezi ekonomickými potřebami obyvatel s potřebou ochrany přírodních krás a kulturního dědictví. Projekt Green Mine má ambici naplnit obě tyto potřeby a stát se jakýmsi mostem spojujícím potřeby ochrany životního prostředí a klimatu na jedné straně a socioekonomických potřeb obyvatel, firem a sídel na straně druhé. Projekt by se mohl stát pilotním projektem, přenositelným také do dalších lokalit.  

Projekt Green Mine je integrovaným projektem skládajícím se z několika dílčích projektů:  

Veřejná páteřní komunikace  

Modrozelená infrastruktura  

Příprava rozvojové zóny Centrum  

Kompetence pro nová odvětví  

Výzkum a inovace spojené s využitím post-těžebních lokalit  

Akumulace energie a vodíkové hospodářství  

 

Centrum edukace a popularizace 

Fakulta životního prostředí ČZU v Praze bude garantovat výzkumné úkoly v rámci Environmentálního centra, konkrétně Výzkum způsobů a efektů rekultivačních postupů a Výzkum v oblasti modrozelené infrastruktury v souvislostech dané lokality.  

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.