Příčiny poklesu diverzity travních porostů v chráněných územích příhraničí Česka a Saska
Cílem projektu je vytvoření multidisciplinárního výzkumného týmu vědců, zabývajících se studiem rostlin a půdy, který se zaměří na studium klíčových faktorů ovlivňujících diverzitu rostlin ve vybraných druhově chudých i bohatých travních porostech v přeshraničních chráněných územích.
V rámci projektu budou zkoumány dva typy luk navržených orgány ochrany přírody s dlouhodobým vhodným defoliačním managementem ale s kontrastní diverzitou: i) travní porosty s vysokou diverzitou cévnatých rostlin, jako žádoucí cílový stav, ii) travní porosty s nízkou diverzitou cévnatých rostlin, jejichž druhová bohatost je z neznámých důvodů nízká i přes vhodný defoliační management. V rámci projektu bude zkoumáno celkem 72 studijních ploch (36 v ČR a 36 v Sasku), přičemž polovinu z nich budou tvořit druhově chudé a polovinu druhově bohaté travní porosty. Na každé studijní ploše budou zkoumány rostlinné a půdní charakteristiky. Na základě vyhodnocení jejich vztahů z obou typů kontrastních luk s přihlédnutím k místním podmínkám počasí a mikroklimatu, bude doporučen vhodný management pro různá stanoviště.
EN: Causes of the decline in grassland diversity in protected areas in the Czech-Saxon border region
The aim of the project is to identify the causes of the decline in grassland diversity even when managed appropriately and to provide practical recommendations to stakeholders and the professional public on managing species-poor and species-rich grasslands in cross-border nature conservation areas. That way, species loss on grasslands in the cross-border Czech-Saxony area may be diminished and biodiversity of investigated and related organism groups (like pollinators) recovered and enhanced.
DE: Ursachen für den Rückgang der Grünlandvielfalt in Schutzgebieten im tschechisch-sächsischen Grenzgebiet
Ziel des Projekts ist es, die Ursachen für den Rückgang der Grünlanddiversität trotz angemessener Bewirtschaftung zu ermitteln und den Interessengruppen und der Fachöffentlichkeit praktische Empfehlungen für die Bewirtschaftung artenarmer und artenreicher Grünlandflächen in grenzüberschreitenden Naturschutzgebieten zu geben. Auf diese Weise kann der Artenverlust auf Grünlandflächen im tschechisch-sächsischen Grenzgebiet verringert und die Artenvielfalt der untersuchten und verwandten Organismengruppen (wie Bestäuber) wiederhergestellt und verbessert werden.
Číslo projektu / Project number: 100693117
Hlavní řešitel / Principal investigator: Technická univerzita v Liberci, Ing. Lenka Pavlů Ph.D. (lenka.pavlu@tul.cz)
Řešitel za FŽP / FZP Researcher: prof. Dr. Ing. Vilém Pavlů
Kontaktní osoba / Contact person: Michaela Kopřivová Stejskalová
Poskytovatel / Provider: EU - Development Bank of Saxony
Program / Programme: INTERREG Saxony-Czech Republic 2021-2027
Doba realizace / Implementation time: 21.09.2023 - 31.03.2027
Finanční podpora / Financial support EU (EFRR): 1.079.743,49 eur