Inkubace je klíčovým aspektem reprodukce ptáků a udržování optimální teploty ve vejci je zásadní pro správný vývoj embrya. Inkubující pták zpravidla nemůže být na hnízdě přítomen nepřetržitě, a proto je inkubace přerušována přestávkami, během kterých pták opouští hnízdo. Střídání inkubace s přestávkami nazýváme inkubačními rytmy, jedná se o extrémně variabilní a zajímavý aspekt ptačího chování. V této studii popisujeme inkubační rytmy sluky lesní (Scolopax rusticola), která je typická svojí soumračnou aktivitou a u které jsou samice zodpovědné za inkubaci. Monitorování proběhlo na dvou hnízdech sluky lesní v CHKO Brdy v roce 2021 a bylo uskutečněno pomocí teplotních senzorů po dobu osmi dní. Samice inkubovaly svá hnízda průměrně 86,6 % délky dne. V průběhu světlé části dne dělaly obvykle 5–9, typicky půlhodinových přestávek, zatímco v noci inkubovaly téměř nepřetržitě. Inkubační rytmy byly značně pravidelné, přičemž načasování první a poslední inkubační přestávky bylo ovlivněno východem a západem slunce. Dodatečným aspektem studie je použitá metoda, která zahrnovala inovativní využití skrytých Markovových modelů pro detekci inkubačních přestávek. Komplexní sada nástrojů použitých pro analýzu je v uživatelsky přívětivé formě zpřístupněna jako součást doplňujících materiálů.
Trejbalová K., Kolešková V., Pešková L., Brynychová K., Šálek M. E., Koloušková K., Chajma P. & Sládeček M. 2023: Cirkadiánní inkubační rytmy sluky lesní (Scolopax rusticola). Sylvia (59): 43-57.
Odkaz: https://www.birdlife.cz/wp-content/uploads/2024/01/43_57_Sylvia-59_Trejbalova-et-al..pdf © Česká společnost ornitologická