Studijní program poskytuje komplexní vzdělání v oblasti analytického využití geografických informačních systémů (GIS) a dálkového průzkumu Země (DPZ) pro ochranu a tvorbu životního prostředí, se zvláštním zřetelem na vysoce aktuální problematiku vody a sucha v krajině a ochrany biodiverzity v podmínkách globální změny. Absolvent se uplatní ve státních i soukromých institucích zaměřených na životní prostředí, zejména jako analytik prostorových dat či jako referent/nižší řídící pracovník (např. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CENIA, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství a rezortní organizace, Správy národních parků, krajské a městské úřady apod). V soukromé sféře absolvent nalezne uplatnění na obdobných pozicích, např. ve firmách zabývajících se ekologickým monitoringem a expertízami, rekultivacemi, krajinným plánováním či ve firmách zaměřených přímo na GIS a DPZ. V neposlední řadě může rozšířit řady žádaných expertů a konzultantů pracujících na volné noze. Mimo to je absolvent výborně připraven na pokračování v magisterském oboru.
Proč studovat GIS a DPZ na FŽP ČZU?
Studijních programů zaměřených na geoinformatiku a geoinformační technologie je v ČR více. U nás se stanete nejen specialisty na GIS a DPZ, ale i experty na část problematiky životního prostředí. Jakou? To si můžete během studia vybrat. Pokud vás zajímá živá příroda, věnujte se analýzám a modelování v ekologii, krajinné ekologii a biogeografii. Pokud jste spíše technicky zaměření, vyberte si hydrologii, hydrologické modelování a vodní hospodářství. Co je lepší pro uplatnění? Obojí je skvělá volba, ochrana biodiverzity a problematika vody a sucha v krajině jsou zásadní témata dneška i blízké budoucnosti. Záleží tedy jen na tom, co vás bude více bavit. K tomu si v rámci široké nabídky povinně volitelných předmětů můžete doplnit svůj odborný profil třeba o územní plánování, geologii, hydrogeologii, hydropedologii, agroekosystémy, funkce mokřadů v krajině či zoologii a botaniku.
Opravdu najdu po studiu práci v oboru?
Jedním slovem - ano. Ač je studijní program poměrně nový a všichni z prvních absolventů pokračují v magisterském studiu, i tak absolventy máme. Výuka GIS, DPZ a všeho souvisejícího má na naší fakultě dlouholetou tradici. Mnozí z těch, které naše předměty bavily, pracují dnes jako GIS specialisté ve státním či soukromém sektoru nejen v ČR, ale i ve světě. I když studovali třeba Krajinné a pozemkové úpravy nebo Ochranu přírody. Podívejte se, co dělá například Ondřej Šváb, Adam Chrumko a Štěpán Vizina nebo co říká o výhodách znalosti GIS v praxi Petr Štěpánek. Váš studijní program je připraven tak, abyste se všechno potřebné naučili ještě lépe a rychleji, už v bakalářském studiu. A pokud se budete chtít dozvědět více, budete mít všechny předpoklady pro pokračování magisterským stupněm. Pokud si budete chtít ještě více prohloubit znalosti o DPZ a prostorových analýzách, přihlásíte se na Prostorové vědy v životním prostředí. Pokud vás během bakalářského studia zaujmou víc ekologické a environmentální předměty, budete mít všechny předpoklady k přijetí na Aplikovanou ekologii, Ochranu přírody či Environmentální modelování.
A líbilo se vůbec studium mým předchůdcům?
Věříme, že ano. Ale co bychom popisovali, podívejte se, co řekli oni.
Forma studia: | Prezenční |
Typ studia: | Bakalářský |
Standardní délka studia: |
3 roky |
Jazyk výuky: | Čeština nebo angličtina |
Předměty přijímací zkoušky: | Test studijních předpokladů (logický kvíz) |
Dosažený titul: | Bc (Bakalář) |