Předměty z oblasti dálkového průzkumu Země vás seznámí s tím, co o naší planetě a krajině můžeme zjistit z dat získaných družicemi, letadly a bezpilotními systémy, takzvanými drony.
Existuje celý vesmír aplikací dat pořízených z družic v různých oborech spektra. Je možné mapovat dynamiku sněhové pokrývky, ústup ledovců, odlesnění, napadení stromů škůdci, sezónní změny vegetačního poryvu, usychání zemědělských plodin, zarůstání nádrží, teplotní poměry ve městech a mimo ně, diverzitu rostlin, vhodnost biotopu pro živočichy a mnoho dalších jevů. K získání těchto informací se používají metody zpracování obrazu, jako je úprava kontrastu, poměry spektrálních pásem, multispektrální klasifikace atd. Jak na to se naučíte v předmětech Dálkový průzkum Země I a II, které zprostředkovávají nejen teoretické základy, ale i praktické zkušenosti s vyhodnocením družicových snímků pro výzkum krajiny.
Družicové snímky poskytují nutné a nezastupitelné informace o krajině, mají ale i své nevýhody. Můžeme potřebovat snímek daleko podrobnější (s větším rozlišením) pro detailní analýzu poměrů v menším území a můžeme potřebovat snímání často opakovat. Taková data lze dnes získávat pomocí bezpilotních systémů. O práci s nimi pojednává předmět Bezpilotní systémy v životním prostředí. V něm navážete na znalosti z předmětů DPZ I a II a naučíte se nejen další techniky zpracování snímků, ale dozvíte se i o možnostech jejich praktického využití. Podstatnou částí předmětu je také legislativa provozu bezpilotních letadel v ČR, jejíž znalost vám může v budoucnu pomoci k získání vlastního pilotního oprávnění. Kromě práce v učebně vás čeká zajímavé terénní cvičení, kde si ukážeme praktický sběr dat se všemi našimi letadly a senzory.
Podrobný obsah přednášek najdete níže. Pro představu se podívejte také na stránky předmětů aktuálního akademického roku. A letadla na vás čekají v naší laboratoři.
Dálkový průzkum Země I
- Principy interpretace letecké fotografie
- Historie DPZ
- Družicové systémy a charakteristiky dat DPZ
- Předzpracování družicových dat: geometrické a radiometrické korekce
- Metody zvýraznění obrazu a filtrování obrazu
- Poměry pásem, spektrální indexy
- Transformace obrazu
- Klasifikace multispektrálních dat
- Termální snímání
- Základy radarového snímání
- SAR interferometrie
- Družicová altimetrie
Dálkový průzkum Země II
- Klasifikace pokryvu povrchu
- Aplikace DPZ pro monitoring vegetace
- Aplikace v zemědělství
- Aplikace v lesnictví
- Monitoring rozložení sněhové pokrývky a ledovců
- DPZ v geologii
- Družicový průzkum Marsu
- Oceánografie
- Přírodní hazardy
- 3D rekonstrukce terénu
- Aplikace radarové interferometrie
- SAR polarimetrie
Bezpilotní systémy v životním prostředí
Přednášky:
- Úvod do předmětu, ukázka fakultních prostředků.
- Legislativní rámec provozu bezpilotních prostředků.
- Fyzikální a meteorologické aspekty.
- Možnosti využití bezpilotních leteckých systémů.
- Plánování letové mise.
- Post-processing nasbíraných dat.
Cvičení
- Předletová příprava
- Plánování letu eMotion
- Plánování letu Mission Planner
- Zpracování dat eMotion
- Zpracování dat Pix4D
- Zpracování dat Agisoft
Terénní cvičení
Kritické zhodnocení aktuálních terénních a meteorologický podmínek, naplánování letové mise. Nezbytné úkony před vlastním letem. Pozemní měření vlícovacích bodů geodetickou aparaturou a turistickým GNSS přístrojem. Praktické ukázky s bezpilotními prostředky. Řešení nenadálých situací plynoucích z praktického provozu prostředků. Processing sebraných dat a vyhodnocení jejich kvality.