Kdo se může účastnit?
- student prezenčního či kombinovaného studia
- student bakalářského studia s úspěšně ukončeným 1. rokem studia
- student navazujícího magisterského studia bez omezení
- student doktorského studijního programu bez omezení
Kdy je nejvhodnější vyjet na studijní pobyt?
Nechcete-li prodlužovat studium:
- Bc. v zimním semestru 2. ročníku
- Mgr. v zimním semestru 1. ročníku
Chcete-li ze studia mít co nejvíce a nevadí vám prodlužovat:
- Bc. kdykoliv od 2. ročníku dále (s pravděpodobným prodloužením studia o rok)
- Mgr. kdykoliv (s pravděpodobným prodloužením studia o rok)
- Bc. i Mgr. klidně v prodlouženém ročníku před odevzdáním závěrečné práce
- po absolvování Bc. a při předpokladu bezproblémového přijetí do magisterského oboru je vhodné vyjednat Erasmus výjezd ještě během 3. ročníku bakaláře a vyjet v 1. ročníku navazujícího magisterského studia
- Ph.D. kdykoliv, ale preferovány jsou první dva roky studia
Obecně se nedoporučuje vyjíždět v letním semestru posledního ročníku studia, neboť období trvání semestru a zkouškového období se v zahraničí často liší a neumožní studentovi absolvovat státní závěrečnou zkoušku na FŽP v řádném termínu a vede tak často k prodloužení studia.
Výběr univerzity – jak na to?
Podmínkou Erasmu je získání 15 ECTS kreditů za jeden semestr studia na zahraniční univerzitě, ale nic vám nebrání získat doporučených 30 ECTS za semestr. Máte-li pochybnosti či nevíte jak na to, kontaktujte Oddělení mezinárodních vztahů FŽP a my vám pomůžeme.
Co se jazyka studia týče, není nutné studovat v angličtině. V rámci Erasmus můžete studovat i v jazyce země, do které pojedete, či v jakémkoliv jiném jazyce, ve kterém probíhá výuka.
Na výběrové řízení si zvolte dvě univerzity, ideálně tři, protože se může stát, že o tu jednu bude mít zájem i zbytek uchazečů a je lepší mít rovnou náhradní plán.
Jak a kdy se přihlásit?
Výběrová řízení jsou pořádána na konci zkouškového období v lednu nebo na začátku letního semestru (únor). Studenti prvních ročníků bakalářského studia se mohou přihlásit, pokud mají alespoň 10 ECTS kreditů (viz Studijní a zkušební řád ČZU).
Vyhlášení výběrového řízení je vždy uveřejněno na webu FŽP, Facebooku, na nástěnkách v budově MCEV i MCEV II a studenti jsou informováni emailem zaslaným na univerzitní emailové adresy.
Požadované dokumenty:
- CV,
- Transcript of Records (výpis studijních výsledků z UIS) za celou dobu studia na ČZU i z dalších univerzit, kde student popřípadě absolvoval nižší stupně studia,
- Motivační dopis v anglickém jazyce*,
- jazykové certifikáty, máte-li nějaké (není povinný).
*Pokud nevíte, jak napsat správně motivační dopis, požádejte Studijní poradkyni o radu či pomoc nebo se účastněte workshopů, které jsou tomu věnované. Další možností je si vyhledat na internetu různé šablony.
Do výběrového řízení podávají přihlášky studenti, kteří chtějí realizovat studijní pobyt v následujícím akademickém roce v zimním či letním semestru. Není samostatné řízení pro každý semestr. V případě volných kapacit je možné uspořádat dodatkové výběrové řízení na počátku října.
Platí se nějaké poplatky?
Program Erasmus garantuje, že akceptující univerzita nebude od studenta vybírat žádné poplatky za studium jako např. školné, poplatky za zkoušky, za využití laboratoří apod. Toto se nevztahuje na případné jednorázové poplatky studentským organizacím, které mohou být v některých zemích povinné, ale obvykle nedosahují větší výše než 20 Eur.
Poznámka: Pokud se přihlásíte na Erasmus a začnete vyřizovat potřebné formuláře, avšak posléze proces nebudete moci dokončit a studijní pobyt realizovat, musíte o nastalé situaci informovat Oddělení mezinárodních vztahů FŽP co nejdříve.
Byli jste vybráni – co učinit nyní?
Podívejte se sem a nezapomeňte si přečíst FAQ po výběrovém řízení (níže na této stránce). Postupujte dle instrukcí Oddělení mezinárodních vztahů rektorátu. Instrukce obdržíte též emailem, zpravidla ve druhé polovině března. Kromě vyplnění obecných formulářů, si budete utvářet i studijní plán a volit do Online Learning Agreementu předměty vašeho studia v zahraničí. Jedna rada – volte předměty tak, aby byly alespoň částečně v souladu s vaším studijním oborem na FŽP. Žádný kurz o turecké revoluci, tělocvik či chrámový zpěv vám kontrolou Oddělení mezinárodních vztahů FŽP neprojde. Jazyky či sportovní kurzy a soustředění si zvolit můžete, ale nebudou vám po návratu uznány a započítány získané kredity za tyto předměty.
Jak vyplnit OLA?
OLA = Online Learning Agreement
Responsible person at the sending institution = FŽP koordinátor
Responsible person at the receiving institution = ujistěte se na Erasmus univerzitě, kdo bude podepisovat OLA; pokud OLA nebude podepsána před odjezdem, hrozí riziko, že student nebude moci vyplňovat online změny studijního plánu přímo do OLA (During the Mobility part)
1. Vyberte si předměty, které jsou podobné předmětům na FŽP ve studijním plánu. Můžete si zapsat jeden sport a jeden cizí jazyk. Viz odstavec výše.
2. Tabulka A = předměty, které chcete studovat v zahraničí; student vyplňuje každý předmět, případně zahrnuje sport a cizí jazyk.
3. Tabulka B = předměty, které budou po návratu uznány na FŽP; student vyplní předměty zmíněné v Tabulce A (stejný název a počet kreditů jako v Tabulce A) VYJMA SPORTU A CIZÍHO JAZYKA.
Jak se uznává studium v zahraničí?
Uznávání a započítání probíhá jednoduše, kdy se uznají tzv. kredity za kredity. Odstudované předměty a kredity ze zahraniční univerzity se vám uznají na FŽP a ve vašem studijním plánu nahradí semestr v zahraničí studijní plán semestru, který byste jinak studovali na FŽP. Výjimkou jsou státnicové předměty – máte-li tu „smůlu“, že v semestru vašeho výjezdu na Erasmus, je na FŽP vyučován státnicový předmět, musíte řešit jeho přímé uznání a máte tyto možnosti:
a) BUDU PRODLUŽOVAT STUDIUM A ROZKLÁDAT ROČNÍK
- není problém, předmět si zapíšu do dalšího akademického roku, kde pak budu daný semestr studovat pouze ten a případně psát diplomovou/bakalářskou práci
b) NECHCI PRODLUŽOVAT STUDIUM NA FŽP
- naleznu obdobný předmět na zahraniční univerzitě, který bude mít minimálně z 75% podobný obsah tomu vyučovanému na FŽP (potřebuji sylabus či popis obsahu předmětu) a ujistím se předem u garanta předmětu, že mi jej bude moci uznat po návratu ze studijního pobytu, zárověň si na studijním oddělení před výjezdem vyjednám výjimku
- obdobný předmět na zahraniční univerzitě nemají, či jej tam nechci studovat, ale mohu si předmět zvolit v dalším ročníku svého studia na FŽP (vyjel jsem v zimním semestru druhého ročníku bakalářského či v prvního ročníku magisterského studia).