Jak ovlivnila covidová omezení strach ptáků z lidí?

Změny v pohybu lidí v urbánní krajině, vynucené restrikcemi za pandemie COVID-19, ovlivnily takzvanou městskou krajina strachu. Tou se myslí prostředí, v němž zvířata omezují své chování s ohledem na zdroj strachu, obvykle predátora. Jak na výjimečnou situaci zareagovali ptačí obyvatelé měst? Mezinárodní tým vedený Peterem Mikulou a Martinem Bullou z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze a Tomášem Albrechtem z Ústavu biologie obratlovců zkoumal, jak měnící se počet lidí ovlivnil únikovou vzdálenost ptáků ve městech. Výsledky naznačující značnou odolnost ptáků vůči nastalým změnám právě publikoval časopis Communications Biology.

„Restrikce spojené s pandemii COVID-19 zvýšili variabilitu v počtu lidi v parcích a vytvořili tak unikátní experimentální podmínky. Zkoumali jsme, jestli se měnila ptačí tolerance vůči lidem a na jaké časové škále. Tedy zda ptáci reagovali na hodinové, denní, týdenní nebo roční změny v poctu lidi. Testovali jsme tedy i zda ptáci tolerovali lidi jinak v letech před a během pandemie a zda na toleranci měla vliv úroveň jednotlivých vládních omezení. Míru tolerance jsme měřili jako vzdálenost od blížícího se lidského pozorovatele, ve které pták začal unikat. Díky mezinárodní spolupráci našich kolegů jsme získali únikové vzdálenosti 147 druhů ptáků z Prahy, finského Rovaniemi, polské Poznaně, maďarské Budapešti, a australské Melbourne,“ uvedl Peter Mikula. 

Výsledky byly překvapivé. Vědci nezjistili žádné zásadní rozdíly v ptačí toleranci vůči lidem. Bez ohledu na množství lidi v parcích, odletové vzdálenosti ptáku byly podobné. „Zjistili jsme jen slabě negativní vztah se zvyšujícím se počtem lidí během hodiny nebo dne. Ptáci odlétali na mírně kratší vzdálenost, pokud lidí za hodinu či den přibylo. Tyto výsledky naznačují, že ptáci jsou odolní vůči změnám v počtu lidí v jejich okolí. Naše studie také poukazuje na složitost kvantifikace lidského pohybu a reakce zvířat na něj“, uzavřel Martin Bulla.

Citace: Mikula, P., Bulla, M., Blumstein, D.T. et al. Urban birds' tolerance towards humans was largely unaffected by COVID-19 shutdown-induced variation in human presence. Commun Biol 7, 874 (2024). 
https://doi.org/10.1038/s42003-024-06387-z

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.