Videa seznamují s tradičními metodami péče o lesy

Představujeme krátká videa znázorňující tradiční metody péče o lesy, jež dnes zažívají renesanci v praktické ochraně lesních biotopů a otevřené krajiny. Tyto postupy pomáhají zachovat současný stav, ale také podporují rozmanitost biologicky cenných míst.
K výraznému úbytku biologické rozmanitosti v lesích totiž dochází nejen vlivem nevhodného hospodaření, např. výsadbou monokultur, či nadměrného množství zvěře a eutrofizací krajiny, ale také odklonem od tradičních metod péče o lesy, které byly ještě na počátku minulého století zcela běžné. Právě díky těmto metodám udržoval člověk lesy světlé, heterogenní a chudé na živiny. Tím vytvářel prostředí příznivé pro existenci mnoha druhů organismů.

Videa vznikla v rámci mezinárodního projektu „Využití tradičních znalostí k zastavení ztráty biologické rozmanitosti v lesích,“ který byl podpořen Norskými fondy 2014-2021 a Technologickou agenturou ČR. Našimi partnery v projektu byly Norwegian Institute of Bioeconomy Research, Botanický ústav AV ČR a Biologické centrum AV ČR.