1. Přínos k poznání
a) Vážky (Insecta: Odonata) České republiky
Jedná se o komplexní atlas umožňující proniknout do světa vážek začátečníkům. Zároveň obsahuje velmi podrobné determinační klíče, které ocení i odbornící. Česká odonatologie nemá dlouhou tradici jako třeba lepidopteorologie, proto by velkým přínosem knihy mělo být zvýšení poznání rozšíření vážek za přispění laické veřejnosti (tzv. citizen science). Největší devizou knihy jsou unikátní skeny živých jedinců všech středoevropských druhů vážek (v obou pohlavích), pořízené metodou, kterou vymysleli a do praxe zavedli právě autoři této knihy. Fotografie vážek se pořizují tak, že se živá vážka podchladí, aby se nehýbala, a pak se snímá na speciálním skeneru. Potom je vážka vypuštěna zpět do svého prostředí.
b) Distribution of phosphorus and nitrogen in Phragmites australis aboveground biomass
Kapitola se zabývá studiem ukládání fosforu a dusíku v nadzemní biomase rákosu obecného v jeho přirozených porostech. V poslední době se využívají emerzní mokřadní rostliny k odstraňování fosforu a dusíku ze sedimentů eutrofizovaných nádrží. Vysoký obsah živin v sedimentech je velký problém, protože živiny se postupně uvolňují a podporují eutrofizaci vodních ekosystémů, která se projevuje především výskytem vodních květů, které mohou být toxické. Z tohoto důvodu je eliminace živin ze sedimentů zásadním postupem při ochraně vodních ekosystémů. Živiny jsou ukládány v biomase nerovnoměrně v závislosti na jednotlivých částech rostlin a také v průběhu sezóny. Jelikož pro odstranění živin je nutné nadzemní biomasu sklízet, je vhodné znát průběh kumulace živin a podle toho určit správný průběh obhospodařování rákosin za účelem maximálního odstranění živin z vodního prostředí. Správné obhospodařování rákosin má význam nejen pro čistotu vody, ale také pro další využití vody, jako např. zdroj pitné vody.
c) Environmental Impact Assessment and Application
Kapitola Environmental Impact Assessment – Part 1 je součástí rozsáhle publikace s názvem Reference Module in Earth systems and Environmental Science, která byla vydána nakladatelstvím Elsevier jako on-line referenční modul, který tvoří základní zdroj pro ty, kteří začínají, zkoumají nebo vyučují v některém z mnoha oborů tvořících tuto interdisciplinární oblast. Referenční modul obsahuje důvěryhodný, komplexní, recenzovaný a obsáhlý obsah z referenčních děl, jak je vymezila redakční rada světové třídy vedená šéfredaktorem Scott A. Eliasem.
Kapitola Environmental Impact Assessment – Part 1, která je prvním dílem dvoudílné série představuje úvod do problematiky EIA, tak aby byl tento proces srozumitelný nejen pro začínající, ale poskytl i návod na provedení EIA pro pokročilejší uživatele. Kapitola shrnuje mezinárodně uznávaná pravidla a postupy, kterými je nutné se při procesu EIA řídit.
Kapitoly v referenčním modelu jsou pravidelně aktualizovány, a pokud jsou v souladu s požadavky ediční rady a recenzentů získávají časové razítko aktualizace.
d) Treatment of Chlorinated Benzenes in Different Pilot Scale Constructed Wetlands
Chlorované benzeny jsou běžným znečištěním podzemních vod, kam se dostávají z průmyslových a zemědělských vod. Umělé mokřady jsou levnou alternativou ke složitých chemických způsobům čištění. Kapitola se zabývá studiem a hodnocením různých typů umělých mokřadů pro odstranění chlorovaných benzenů ze znečištěné vody. Výsledky výzkumu prokázaly, že umělé mokřady jsou velmi efektivní při odstraňování chlorovaných benzenů, které jsou velmi problematické z hlediska toxického působení na vodní flóru i faunu a i na člověka. Jako nejvhodnější typ byl vyhodnocen umělý mokřad s plovoucí emerzní vegetací, což je zároveň i nejméně náročný typ umělého mokřadu z hlediska investičních nákladů.
e) Ptáci=Aves
Fauna ČR, Ptáci 1 (řády vrubozobí, potáplice, trubkonosí, potápky, plameňáci, čápi, brodiví a pelikáni a veslonozí) jsou třetím vydáním svazku úspěšné edice Fauna ČR. Pod vedením zkušené autorské dvojice prof. Karla Šťastného a doc. Karla Hudce a se zapojením kolektivu mladých specialistů, vznikla aktualizovaná a ucelená verze svazku.
Záměr vydat reedici dříve publikované knihy je podložen jak zájmem široké veřejnosti, tak především současnou situací, kdy se po intenzivním ornitologickém výzkumu v posledních desetiletích nahromadilo tolik nových a významných poznatků nejen o rozšíření a početnosti a biologii ptáků, ale i nečekaných a nových pohledů na jejich systematiku a taxonomii, které na základě aktuálních poznatků molekulární taxonomie a systematiky vyžadovaly hlubší zásahy do celého textu.
Aktualizovány byly na základě současných poznatků našich i zahraničních studií i dílčí kapitoly u všech zahrnutých druhů, tj. synonymika, taxonomie, rozšíření druhu, popis, rozměry, hmotnost, poznávání v přírodě, výskyt v ČR, tah, prostředí, hnízdění, potrava, význam, cizopasníci a nejdůležitější literatura.
Nejnovější reedice publikace Fauna ČR, Ptáci 1, tak reflektuje i změny rozšíření a početnosti mnohých zahrnutých druhů, včetně posunů jejich areálů rozšíření, změn migračního chování i expanse nepůvodních druhů. Kniha tak najde využití nejen u ornitologů a pozorovatelů ptactva ale i zájemců o zemědělství a lesnictví a v neposlední řadě i v praktické ochraně přírody. Mnohé z ptačích druhů zahrnutých v této publikaci totiž představují druhy, které mají nezanedbatelný význam pro člověka ať již jako lovná zvěř (husy, kachny) nebo jako potenciální konkurenti člověka (zejména rybožravé druhy).
Svým rozsahem, aktuálností zahrnutých poznatků a širokou využitelností představuje publikace Fauna ČR, Ptáci 1 ojedinělé dílo v odborné literatuře nejen v rámci České republiky, ale i v rámci celé střední Evropy.
2. Společenská relevance
a) Batymetrické měření pro stanovení množství a dynamiky sedimentů
Uvedením mapových sad do praxe dojde k významnému přínosu i z pohledu tvorby nového Programu rozvoje venkova (PRV) - Společná zemědělská politika (SZP) 2014 -2020 / Operačního programu životního prostředí 2014 – 2020, a sice při přípravě nového dotačního programu na prevenci zanášení vodních toků a nádrží.
Neopomenutelným přínosem je rovněž možnost lokalizace tzv. kritických lokalit, respektive míst, kde dochází k největšímu přísunu sedimentů v důsledku erozní činnosti / erozního smyvu do vodní nádrže, vodního toku. S ohledem na očekávané výsledky, které poskytnou přesné stanovení sedimentů ve vodním toku/nádrži, naleznou tyto informace uplatnění rovněž při poskytování státní podpory na samotné odtěžení sedimentu, kdy bude na základě získaných informací umožněna efektivní podpora, tj. bude cílena do míst, kde je skutečně potřebná.
b) Návrh optimálního režimu plošných zdrojů vedoucí k minimalizace zátěže N a P
Mapy znázorňují plošné znečištění v povodí VN Trnávka. Slouží pro účely monitoringu a pro rozhodování o lokalitách, ve kterých by mělo dojít ke změně managementu.
Pomocí modelu SWAT byly navrženy parametry optimálního režimu hospodaření na zemědělské půdě bez vlivu bodových a neidentifikovaných difúzních zdrojů znečištění. Z výstupu modelu vyplývá, že zemědělské hospodaření má významný vliv na celou řadu odtokových kvalitativních parametrů.
c) BathySol – ToolBox
Nástroj BathySol_ToolBox (Bathymetric-SolverToolBox) pro přípravu geometrických dat na podkladě syntézy dat hydrologického měření s daty leteckého laserového skenování (LLS) byl vytvořen jako nástroj ArcToolBox pro ArcGIS pomocí programovacího jazyku Python. Nástroj umožňuje preprocessing dat na základě vložených příčných profilů. Výstupem je soubor ve formátu shapefile (*.shp) obsahující bodovou síť na základě které je možné vytvořit bathymetrický model koryta říčního toku. Po přidání prostorových topografických dat z LLS je možné vytvořit kompletní topografický model reprezentující říční koryto i široké okolí. Takto vytvořený topografický model pak lze použít pro účely hydrodynamického modelování.
d) Model energetické náročnosti osobní dopravy
Výsledek využívá ve svém řešení některé inovativními prvky. V dopravním modelu, který je založen na prostorově interakčním modelu s volbou módu je využito v našich podmínkách v podobném modelu ojedinělé řešení založené na skutečných jízdních řádech. To výrazně zvyšuje realističnost modelu v řešeném měřítku.
Vyhodnocení modelových dopravních proudů je založeno nejen na energetické náročnosti (tento přístup je relativně běžný), ale také na prověření energetické bezpečnosti. Význam odolnosti proti náhlým výpadkům zásobování a výkyvům cen přitom roste s narůstajícími geopolitickými riziky (nestabilní režimy, terorismus, ale i protestní akce v místě spotřeby) a rostoucí hrozbou přírodních katastrof v místech těžby, dopravy a zpracování zejména ropy. Podobné vyhodnocení bylo přitom i v celosvětovém použito jen ojediněle, navíc buď ve velmi malém měřítku, nebo jen pro stávající stav bez možnosti prověřit alternativní možnosti budoucího rozvoje.