Řešitelský tým: Koordinátor aktivity:
Řešitelé: |
Zmírnění důsledků fragmentace habitatů podporou hnízdišť a hnízdních populací bahňáků (AKTIVITA 6)
Systematická ochrana hnízdišť bahňáků je jedním z možných opatření směřujících ke zmírnění negativních důsledků fragmentace mokřadů a travinných stanovišť pro tyto ptáky hnízdící v intezivně využívané zemědělské krajině. Cílem AKTIVITY 6 je aktualizovat přehled současných hnízdišť bahňáků, zejména nejběžnějšího druhu čejky chocholaté (Vanellus vanellus), v ČR a zajistit veřejnou dostupnost a široké využití těchto dat prostřednictvím jednoduché databáze. Databáze představuje trvalý zdroj aktuálních informací užitečných pro management druhu a jeho prostředí v zájmu dlouhodobého udržení hnízdních populací bahňáků v zemědělské krajině střední Evropy.
Terénní výzkum:
S intenzifikací zemědělství došlo k rozsáhlému poklesu rozlohy a velkoplošné fragmentaci travinných a mokřadních biotopů, představujících potravní, rozmnožovací a úkrytová stanoviště mnoha druhů rostlin a živočichů. Čejka chocholatá je silně ubývající druh. Je také dobrým indikátorem, poukazujícím na stav pestrosti společenstev bezobratlých, jimiž se živí, a rizik predace ptačích hnízd v polní krajině. Její blízkost vyhledávají další zvláště chráněné druhy, např. kriticky ohrožení břehouš černoocasý a vodouš rudonohý. Hledání cest k systematické a účinné ochraně hnízdních populací čejek v ČR má z hlediska podpory biodiverzity nejméně trojí význam: (1) primárně je přímou pomocí rychle ubývajícímu ptačímu druhu, který vždy patřil k pravidelným a místy hojným členům avifauny zemědělské krajiny, (2) ochranou vybraných stanovišť s hnízdícími čejkami lze zajistit refugia pro život mnoha druhů organismů s podobnými nároky na prostředí, (3) současná podpora velkého počtu hnízdišť je efektivním krokem ke zmírňování negativních důsledků fragmentace mokřadních a travinných biotopů v kulturní krajině.
Cílem této části projektu bylo vytvořit podklady pro systematickou a efektivní ochranu hnízdních populací čejky chocholaté napříč ČR. Klíčovým krokem bylo připravit databázi hnízdišť čejek v ČR s konkretizací pravděpodobné efektivity a perspektivy jejich ochrany prostřednictvím vhodného agroenvironmentálně-klimatického opatření (AEKO).
Byla spuštěna on-line databáze pro ukládání dat o výskytu čejek získaných dobrovolníky v celé ČR na adrese České společnosti ornitologické http://cejka.birds.cz. Současně vznikla webová stránka www.cso.cz/cejka.html, kde jsou k dispozici všechny potřebné informace pro zájemce o mapování.
Paralelně se sběrem dat dobrovolníky napříč ČR probíhal detailní výzkum populací čejek na Českobudějovicku a Královéhradecku, dvou významných oblastech hnízdního výskytu druhu v ČR. Získali jsme mnoho dat o početnosti hnízdících párů a jejich prostorovém rozmístění, výběru habitatu, načasování a průběhu hnízdění, ohrožujících faktorech, hnízdní úspěšnosti a příčinách ztrát. Speciální část projektu zahrnovala sledování aktivit čejek s mláďaty pomocí telemetrie. U hnízd byly instalovány fotopasti k detekci predátorů a dalších osudů hnízd. V roce 2015 bylo monitorováno celkem 297 hnízd na 73 hnízdištích v oblastech o celkové rozloze 640 km2. Označeno zde bylo 203 kuřat. V roce 2016 bylo monitorováno 230 hnízd na 90 hnízdištích na území 730 km2 a označeno bylo 35 kuřat. Hnízdní úspěšnost byla v roce 2016 výrazně nižší v porovnání s r. 2015, hlavně kvůli vysoké míře predace hnízd, jíž měla na svědomí zejména liška obecná. Výsledky telemetrie prokázaly vysokou mortalitu kuřat a rizika vyplývající z přítomnosti vysokých plodin (ozimů). Jako vhodný indikátor produktivity mláďat jsme zvolili vlhkostní poměry na lokalitách. Prokázali jsme, že klesající zamokření v kombinaci s vysokou vegetací vede k opouštění lokalit, čímž vzrůstá riziko predace nebo úhynu v husté vegetaci během přesunů.
Z dat pracovní elektronické databáze monitoringu hnízdního výskytu čejek byla vytvořena Uživatelská databáze hnízdišť pro účely vytipování ploch vhodných pro uplatnění AEKO. Bodová struktura byla manuálně převedena na strukturu půdních bloků v souladu se systémem využívaným v registru půdy LPIS. Klíčovými posuzovanými položkami byly přítomnost vody na hnízdištích a historie výskytu čejek, jež pomohly při prioritizaci lokalit z hlediska závažnosti navržení AEKO titulu a odhadu jeho efektivity. S využitím geodat z projektu CORINE LandCover a algoritmu maximální entropie byl vytvořen model předpokládaného hnízdního výskytu čejky chocholaté na území ČR.
Celkem se do cíleného mapování hnízdících čejek zapojilo 415 mapovatelů, kteří přispěli více než 4,000 záznamy. Bylo zaevidováno přes 1,600 půdních bloků s hnízdním výskytem čejek, nejčastěji 2-3 páry na jedno hnízdiště, výjimečně se 2-3 desítkami párů. Více než 75 % hnízdišť je na orné půdě s nejvyšší koncentrací v oraništích; 30 % ploch představuje pravidelná hnízdiště na půdních blocích s určitou mírou zamokření. Odhadovaná početnost podchycené hnízdní populace činí 3,400 párů čejek tj. cca 1 celé populace ČR. Prediktivní model obsahuje přes 7 tisíc polygonů, jež budou přednostně navrhovány ke kontrole výskytu čejek v dalších letech.
Modelová predikce výskytu hnízdících čejek v ČR (červeně) a známé lokality výskytu uložené v databázi (zeleně). Souvislé červené plochy budou předmětem prioritního zájmu v dalších letech.
Příkladové území ukazující míru fragmentace hnízdišť čejek podle registru s barevně vylišenou škálou ploch dle priority ochrany. Zeleně a červeně jsou nejvýznamnější registrovaná hnízdiště, šedě další lokality, jejichž zařazení do AEKO je potřeba uvážit. Plochy již navržené do AEKO pro rok 2016 jsou ohraničeny žlutě. Je zřejmé, že v tomto území dosavadní rozsah ploch navržených do AEKO není dostatečný vzhledem k potenciálu, který území poskytuje.
V roce 2015 Ministerstvo zemědělství ČR zavedlo nové AEKO pro ochranu hnízdících čejek v České republice na orné půdě. Databáze hnízdišť se tak skutečně stává důležitým nástrojem pro výběr ploch vhodných pro účelné uplatnění tohoto AEKO.
Z oficiálně uznaných 400 půdních bloků pro agroenvi- opatření však bylo v roce 2016 využito pouze 34. V zájmu zvýšení popularity titulu byl připraven motivační leták, který by měl zvýšit povědomí zemědělců o tomto titulu a zájem o něj.
Tento projekt připravil podklady pro uplatnění systematické a efektivní ochrany hnízdních populací čejky chocholaté na síti vybraných (dosud existujících) lokalit napříč ČR. Ochrana tohoto modelového ptačího druhu a jeho hnízdišť může podpořit další taxony s podobnými ekologickými nároky a zmírnit tak důsledky fragmentace travinných a mokřadních biotopů v kulturní krajině.
Fotogalerie: